Mint arról beszámoltunk, a Tesla vezérigazgatója és az X tulajdonosa vasárnap azt posztolta a platformon, hogy „a polgárháború elkerülhetetlen”. Ezzel a kommenttel Musk egy posztra válaszolt, amely az erőszakos tüntetéseket a „tömeges migráció és a nyitott határok” hatásainak tulajdonította – írta tudósításában a CNN.
Keir Starmer brit miniszterelnök szóvivője is reagált Musk bejegyzésére, és újságíróknak kijelentette, miszerint „erre nincs semmilyen indok”.
A milliárdos azonban nem hagyta annyiban a kritikát, és „kétszínűnek” nevezte a kormányfőt.
Musk ezzel arra a jobboldali vádra utalt, miszerint „kétszintű rendfenntartás” működik Nagy-Britanniában: a patrióta tüntetésekkel szemben erőteljesebben lépnek fel, mint a baloldaliak által szervezettekkel szemben és a szólásszabadságot is megpróbálják egyoldalúan korlátozni a közösségi médiában.
A brit kormány ígéretet tett arra, hogy sürgősségi eljárásban állítják bíróság elé a zavargások felelőseit, valamint az online térben uszítókat is – írja a CNN.
A brit királyi ügyészség közölte, hogy kedden az észak-angliai Leedsben egy 28 éves férfi lett az első olyan személy, akit „faji gyűlöletet szítani szándékozó fenyegető szavak vagy viselkedés” online használatával vádoltak meg.
A vádak „állítólagos Facebook-bejegyzésekkel” kapcsolatosak – mondta Nick Price államügyész.
Az elmúlt napokban a rendbontók középületeket rongáltak meg, autókat gyújtottak fel és téglákkal dobálták a rendőröket. Felgyújtottak két Holiday Inn szállodát is Észak- és Közép-Angliában, amelyekben feltehetően menedékkérőket szállásoltak el, akik kérelmükről szóló döntésre várnak.
A zavargások során több száz embert letartóztattak. A demonstrációk azt követően törtek ki a múlt héten, hogy a közösségi oldalakon elterjedt, miszerint a három gyermek halálát okozó brutális késeléses támadás elkövetője muszlim menedékkérő volt.
A gyanúsítottról a rendőrség napokon keresztül nem közölt információt, ami tovább szította a gyanúsításokat, míg végül közölték, hogy a gyerekgyilkosságokat a 17 éves Axel Muganwa Rudakubana követte el, aki a hatóságok szerint az Egyesült Királyságban született.
A zavargások nyomán a brit kormány ígéretet tett, hogy üldözni fogja az „online bűnözést”, és arra sürgette a közösségi médiavállalatokat – köztük az Elon Musk birtokában lévő X-et –, hogy lépjenek fel a hamis információk terjesztése ellen.