Nem az a kérdés, Hámori Luca mennyire van felkészülve vagy nem, a probléma gyökere abban rejlik, ilyen hogyan történhet meg – mondta az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Kovács “Kokó” István olimpiai, világ- és Európa-bajnok ökölvívó.
Elmondta, hogy ez az első olimpia, ahol a női-férfi résztvevők aránya 50-50 százalék, és ez majdnem minden sportágra lebontva igaz. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökének, Thomas Bachnak nagyon fontos a férfi-női egyenlőség, és a női ökölvívás óriási támogatottságot is élvez.
“A másik oldalról meg beengednek egy férfit, akiről mi 2022-ben a AIBA (Nemzetközi Ökölvívó Szövetség) főtitkári időszakomban bebizonyítottuk, a genderteszt kimutatta, hogy XY kromoszómával rendelkezik, innentől kezdve az AIBA versenyén nem is indulhatott” – modta Kovács István. Hozzátette, hogy mivel az AIBA-nak semmi köze ehhez az olimpiához, az IOC (Nemzetközi Olimpiai Bizottság) pedig egy egészen más protokollt követ, nem végeztet gendertesztet, gyakorlatilag az útlevél alapján nőnek veszik a versenyzőt.
“Pedig ezt pontosan tudjuk ma már, hogy nem így van”, mondta, hogy “szemmel láthatólag” nem egy nőről beszélünk, bizonyíték is van rá, hogy nem nő, mégis engedik Luca ellen”, tette hozzá.
Kérdésre elmondta az egykori bajnok, hogy a magyar szövetségnek “volt elég gondjuk és problémájuk” ahelyett, hogy átnézzék az olimpián indulók listáján. Az olasz szövetségen viszont csodálkozik, hiszen nekik is volt egy versenyzőjük már, Irma Testa, aki ellen a világbajnokságon már “elbukott” a genderteszten egyaki “elbukott” egy genderteszten a világbajnokságon Lin Jü-ting, aki egyébként szintén ott van most Párizsban. Az olasz szövetség is látta a névsorban, hogy ott van mindkét versenyző, és nem tiltakoztak, a magyar szövetség pedig valószínűleg átsiklott felettük.
Kovács István elmondta, hogy “nem volt egy nyilvános elbukás” annak idején a világbajnokságon, ők értesítették az IOC-t, és úgy voltak vele, hogy ők majd megteszik a megfelelő lépéseket. Mint mondja, ő is most élesben a közvetítések során szembesült azzal, hogy mindkét versenyző kint van az olimpián. “Nem lehet ezt már visszagörgetni”, “csúnya vége lesz” – mondta Kovács István.
A szövetség egyébként már sem Hámori Luca szombati versenyéig, sem az olimpia befejeztéig nem tud semmit sem tenni, hiszen az olimpiai ciklus közepén az IOC meghirdette, hogy az ökölvívás milyen szabály- és lebonyolítási rendszerben kerül megrendezésre. “A sport világa egy tiszta, világos és egy végtelenül naiv világ, ebben senki nem kezdte azt kutatni, hogy vajon milyen gendervizsgálatnak vetik alá a nőket” – magyarázta Kokó. Senkinek “nem fordult meg a fejében, hogy itt majd férfiak is akarnak indulni” – tette hozzá.
Kokó hangsúlyzta, hogy Imane Khelifet nem magas tesztoszteronszint miatt zárták ki annak idején, a tesztoszteron ma már orvossággal kezelhető, itt Semenyát hozta fel példának, akit tesztoszteronblokkoló szedésére kötelezték.
2022-ben az isztambuli világbajnokság előtt és alatt felhívták az AIAB figyelmét arra, hogy lehet, hogy a versenyzők tesztoszteronszintje rendben van, de attól még van közöttük férfi – idézte fel Kokó. Ekkor a török ITA (International Testing Agency) csapata elvégezte a gendertesztet, aminek több hét, mire megérkezik az eredménye. Így a világbajnokság után derült csak ki, hogy az egyik bajnok, Lin Jü-ting és Khelif nem feleltek meg a női kritériumrendszernek, vagyis nem XX kromoszómájuk volt, hanem XY.
Úgy látja, a NOB most mossa a kezeit, hiszen ők az elején tisztázták a feltételeiket, és az ő szűrőjükön Khelif átment.