Mint arról beszámoltunk, a CNN úgy értesült, hogy az elmúlt hetekben az Egyesült Államok titkosszolgálata olyan értesülésekethez jutott, miszerint irániak összeesküvést szőttek a volt elnök meggyilkolására.
Az amerikai hírtelevízió úgy tudja, hogy az információk komoly aggodalmat keltettek a nemzetbiztonsági szervek körében és meg is erősítették Trump védelmét. Azt azonban cáfolták, hogy múlt szombaton egy pennsylvaniai nagygyűlésen a volt elnökre tüzet nyitó 20 éves Thomas Matthew Crooks kapcsolatban állt volna az iráni merénylet kitervelőivel.
Az amerikai titkosszolgálat azt állítja, hogy már a nagygyűlés előtt értesült az iráni fenyegetésről. Anthony Guglielmi, a titkosszolgálat szóvivője elmondta, hogy az ügynökség minden szükséges lépést megtett annak érdekében, hogy megvédje a volt elnököt.
Az amerikai hatóságok az elmúlt hetekben humán információs forrásból származó értesülésekhez jutottak egy olyan iráni összeesküvésről, amelynek célja Donald Trump meggyilkolásának megkísérlése volt.
A CNN-nek név nélkül nyilatkozó forrás elmondta, hogy „a titkosszolgálat a hírszerzéstől értesült a fokozott fenyegetésről és azonnal kapcsolatba léptek a Nemzetbiztonsági Tanáccsal, amely megosztotta az információkat a Trump-kampány szervezőivel is. A megnövekedett fenyegetésre válaszul a Secret Service megnövelte az erőforrásokat és az eszközöket Trump volt elnök védelmére. Mindez a szombati napot megelőzve történt” – állítja a CNN forrása.
A Trump-kampány nem kommentálta az iráni fenyegetés hírét, és arról sem nyilatkoztak, hogy kaptak-e felkérést a biztonsági szempontból nagyobb kockázatot jelentő nyilvános nagygyűlések elhalasztására.
Adrienne Watson, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője azt mondta, hogy jelenleg nem ismert kapcsolat a lövöldöző Thomas Matthew Crooks és bárki más között.
„A Trump volt elnök ellen szombaton elkövetett merényletkísérlettel kapcsolatos nyomozás aktív és folyamatban van. Jelenleg a bűnüldöző szervek arról számoltak be, hogy a nyomozásuk nem azonosított kapcsolatot a lövöldöző és egyetlen külföldi vagy belföldi bűntárs vagy bűnpártoló között” – mondta Watson.
Az Iráni Iszlám Köztársaság állandó ENSZ-képviselete közben tagadta azt, hogy Trump meggyilkolására irányuló iráni összeesküvésről lenne szó.
„Ezek a vádak megalapozatlanok és rosszindulatúak. Az Iráni Iszlám Köztársaság szemszögéből Trump bűnöző, akit bíróság elé kell állítani és meg kell büntetni, amiért elrendelte Szoleimani tábornok meggyilkolását. Irán a jogi utat választotta, hogy bíróság elé állítsa” – mondta a CNN-nek a misszió szóvivője, utalva Kasszem Szoleimánira, az iráni hadsereg Iszlám Forradalmi Gárda parancsnokára, akit 2020 januárjában egy amerikai légicsapás ölt meg a bagdadi nemzetközi repülőtéren.
A CNN ugyanakkor emlékeztet arra, hogy Irán többször nyilvánosan bosszút esküdött az amerikai hadseregnek Szoleimani megöléséért. A Trump-kormányzat nemzetbiztonsággal foglalkozó korábbi magas rangú tisztviselői a kormányból való távozásuk óta is szigorú védelem alatt állnak emiatt.
2022 augusztusában az igazságügyi minisztérium büntetőjogi vádakat jelentett be az Iráni Forradalmi Gárda egyik tagja ellen, aki állítólag a Trump nemzetbiztonsági tanácsadójaként dolgozó John Bolton elleni merényletet szervezett. Az amerikai ügyészek szerint a Bolton elleni összeesküvés „valószínűleg megtorlás” volt Szoleimani meggyilkolásáért.
Mike Pompeo volt külügyminiszter is az iráni merénylet célpontja volt a nyomozást ismerő szövetségi bűnüldözési forrás és egy Pompeóhoz közel álló forrás szerint.
Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója, Robert O’Brien az iráni fenyegetések miatt szintén védelem alatt állt, de ezt tavaly nyáron a Biden-kormányzat megszüntette az ügyet ismerő források szerint, így O’Brien jelenleg saját költségből fedezi a személyvédelmét.