Szijjártó Péter kedden New Yorkban megbeszélést folytatott Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, ezt követően pedig újságírók előtt elmondta: az egyeztetésen érintették a kétoldalú együttműködés kérdéseit is, szó volt a paksi bővítésről is.
Erről szerdán Alekszej Lihacsovval, a Roszatom orosz nukleáris konszern vezérigazgatójával is tárgyalni fog Isztambulban, mert van egy „érdekes fejlemény” – fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter.
Emlékeztetett, hogy bár a Roszatom a fővállalkozó, a beruházáson amerikai, német és francia cégek is dolgoznak a projekten. Ez szerinte „azzal a reménnyel kecsegtet, hogy egyszer visszatérhetünk a normalitáshoz a nemzetközi kapcsolatokban”.
„Ha amerikai, francia, német és orosz vállalatok képesek együttműködni egy nukleáris projekten, akkor ez más projektek esetében is lehetséges lehet a jövőben” – hangsúlyozta Szijjártó Péter New Yorkban.
Magyar Levente előtte tárgyalt amerikaikkal
Kedden számoltunk be arról, hogy a Szijjártó Péter vezette KKM parlamenti államtitkára a hét elején Washingtonban tárgyalt a békemisszióról, Ukrajnáról Jim O’Briannal, az amerikai külügyminisztérium Európáért és Eurázsiáért felelős államtitkárával.
De a nukleáris energia kérdéséről is megbeszélést folytatott Maria Korsnickkal, az amerikai Nukleáris Energia Intézet elnök-vezérigazgatójával.
Magyar Levente nyilatkozata szerint arról tárgyaltak, “milyen amerikai technológiák vannak kidolgozás alatt az éppen felívelőben lévő nukleáris iparágban, amelyek Magyarország, mint a nukleáris energia barátja, nukleáris energiára alapozó ország számára a továbbiakban érdekes lehet”.
A Lukoil esetében keresik a jogi megoldást
Szijjártó Péter miniszter tegnap New Yorkban kitért hazánk földgáz- és kőolajellátásának témájára is, rámutatva: előbbi téren nincs semmi probléma továbbra sem, utóbbi esetében azonban jelenleg a Lukoil nem szállít Magyarországra Ukrajnán keresztül, de keresik a jogi megoldást a tranzit újraindítása érdekében.