Nagyvilág

Óriási hatással lehet a Trump elleni merénylet az amerikai elnökválasztásra

ATV.hu
Hirdetés

Noha két nappal a merénylet után nehéz felmérni, a Donald Trump ellen elkövetett merénylet minden bizonnyal megerősítheti a republikánusok táborát Amerikában – ezt mondta Híradónknak az ELTE professor emeritusa. Magyarics Tibor szerint a választások végkimenetelét az elnökjelöltek retorikája, és a bizonytalan szavazók is befolyásolhatják.

Hirdetés

Tavaly jelentette be Joe Biden, a valaha volt legidősebb amerikai elnök, hogy 2024-ben újraindul az elnöki posztért. Biden azóta is kitart emellett, legutóbb múlt héten mondta azt, hogy egyszer már legyőzte Donald Trumpot, ezt újra meg fogja tenni.

Csak hogy időközben Donald Trumpra rálőttek, ami hatással lehet a novemberi amerikai elnökválasztásra.

Csutak Zsolt Amerika-kutató szerint – bár az új közvélemény kutatások csak a napokban jönnek ki – az már látható, hogy a korábbi amerikai elnök hősként jött ki a merényletből, amiből előnye származhat a választáson.

Nemcsak a párt, de a többségében a közösségi médiából tájékozódó republikánus szavazók tábora is növekedhet az ELTE professor emeritusa szerint. Illetve a választások végkimenetelét a jelöltek retorikája is befolyásolja majd, ami már most változni látszik – jelentette ki Magyarics Tamás.

„Trump valószínűleg egy kicsit harciasabb lesz olyan szempontból, hogy rámutat arra, hogy megpróbáljak az ellenfelei ellehetetleníteni. A másik oldalon viszont Biden azt mondta, ugyancsak megváltoztatják a retorikát, visszavontak néhány olyan hirdetést, ami Trumpot egyfajta diktátornak, fasisztának írná le, a demokráciára leselkedő halálos veszélynek” – tette hozzá.

Tovább árnyalja a képet, hogy hét billegő államból hatban Donald Trump vezet az elnöki posztért folytatott versenyben, szokatlanul nagy azonban a bizonytalanok aránya, az ő döntésük meghatározó lehet.

„A demokrata és a republikánus törzsszavazó réteg elkötelezett. Nagyjából 40-40 százalékát jelenti az amerikai választóknak, és hát az a 20 százalék érdekes, amelyik hivatalosan független” – mondta Magyarics.

Azonban kérdés, hogy ők hol élnek, milyen korcsoportúak, és melyik etnikumhoz tartoznak – tette hozzá a professzor, aki szerint soha ilyen rossz politikai légkör nem volt még Amerikában, mint most.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek