A Kozmosz 2553 nevű műhold 2022 február elején állt pályára, majd néhány héttel később orosz csapatok megtámadták Ukrajnát. A háborús események elfeledtették az orosz szatellitet, ám idén év elején egy amerikai kongresszusi képviselő rejtélyes kijelentést tett egy világűrből jelentkező „súlyos nemzetbiztonsági fenyegetésről”.
Az amerikai tisztviselők az orosz Kozmosz 2553 műholdra utaltak, amely állításuk szerint olyan teszteket végez, amelyek egy, az űrben keringő nukleáris fegyverhez vezethetnek.
Mivel ilyen fegyvert még nem vetettek be, valójában Moszkván kívül senki sem tudja, mire készül a Cosmos 2553 – írja a Washington Post.
Az amerikai lap szerin egy űrben végrehajtott nukleáris robbanás a Föld körül keringő több ezer műholdra lenne leginkább veszélyes.
Az orosz Kozmosz 2553 egy olyan röppályán kering, amely szinte teljesen üres, nagyjából 2000 kilométer távolságban a Föld felszínétől. Jóval alatta van a GPS-jeleket továbbító műholdhálózatnak, de felette a legzsúfoltabb, alacsony Föld körüli pályán keringő szatelliteknek.
Ezek közé tartoznak többek között Elon Musk Starlink internet-hálózata és a hírszerzési platformok, amelyek naponta több mint egy tucatszor megkerülik a bolygót. A Nemzetközi Űrállomás alacsony Föld körüli pályán, mintegy 380 kilométerrel a bolygó felszíne felett található.
A Kozmosz 2553 által végrehajtott nukleáris robbanás az űrben korlátok nélkül rombolna, egyszerre semmisítené meg a földi kommunikációs hálózatot, valamint a rakétakilövéseket nyomon követő korai figyelmeztető katonai rendszereket is.
A pusztítás viszont a feltételezések szerint mindenkit egyformán érintene, az Egyesült Államokat és ellenfeleit egyaránt, ezért ez korlátja lehet az orosz űrbeli nukleáris fenyegetésnek.
Ha viszont mégis meglépné bárki ezt a veszélyes eszkalációs lépést, akkor egy láncreakció indulhat el az űrben. A irányításukat vesztett műholdak ezrei csapódhatnak egymásnak, óránként több mint 16.000 kilométer/órás sebességgel mozgó törmelékmezőket hozva létre.
A törmelék egy része elégne a légkörben, de a Földet olyan űrszemétfelhő borítaná be, amely évtizedekkel visszavetné a mai ismert technológiákat, és lehetetlenné tenné többek között az emberi űrrepülést is.