“Kijev és Moszkva után megérkeztünk Pekingbe, a békemisszió harmadik állomására” – írta ki éjszaka a Facebook oldalára a miniszterelnök, aki már vasárnap megérkezett Pekingbe. A miniszterelnök májusban Budapesten tárgyalt utoljára a kínai elnökkel, Hszi Csin-pinggel.
A mostani utazás nem volt meglepetés. “Második állomás: Moszkva. Hétfőn folytatjuk!” – posztolta még a hétvégén Orbán Viktor, aki Moszkvába is titokban érkezett meg a kijevi, Zelenszkijjel folytatott tárgyalása után – az uniós vezetők pedig nem győzték hangsúlyozni, hogy magyar miniszterelnökként, nem pedig az EU nevében, soros elnöki minőségében tárgyal Vlagyimir Putyinnal. De kapott hasonló bírálatot a Türk Tanács susai tanácskozásán való részvétele miatt is. Azt, hogy Orbán Viktor Pekingbe utazhat, a 444.hu a flighradar alapján valószínűsítette.
A miniszterelnök moszkvai útjáról Jens Stoltenberg tudott, a NATO ősszel távozó főtitkárát Orbán Viktor előre tájékoztatta, de ő is azt hangsúlyozta, hogy nem a NATO nevében tárgyal.
Még péntek reggel a Kossuth Rádiós interjújában – nyilván Charles Michel ET-elnök és Josep Borrell uniós külügyi főtárgyaló megnyugtatására is – úgy fogalmazott, eszébe sem jut, hogy az EU nevében tárgyaljon. A Putyinnal a Kremlben tett közös sajtónyilatkozatában Orbán Viktor ugyanakkor azt emelte ki: “Lassan elfogynak azok az országok, amelyek mind a két, háborúban álló féllel tudnak beszélni. Lassan Magyarország az egyetlen ország Európában, aki mindenkivel tud beszélni”.
Orbán Viktor a visszauton Moszkvából a repülőgépen a svájci Welrwoche főszerkesztőjének úgy nyilatkozott a Putyinnal folytatott tárgyalásáról, hogy az orosz elnök nem volt túl optimista azzal kapcsolatban, hogy lehet-e Ukrajnában fegyverszünetet kötni a béketárgyalások előtt. Ő mindenesetre azt kérte az orosz elnöktől: azért fontolja meg. Putyin korábbi nyiatkozatában is elutasította ezt.
3.0 : Peking
Orbán Viktor vasárnap éjszaka posztolta a Facebook oldalán, hogy megérkezett Pekingbe, Szijjártó Péter szintén éjszaka tette ki a közösségi oldalára a hírt.
A “békemisszió” a kulcsszó mindkettejüknél, a miniszterelnök pekingi látogatásán nyilván a kínai béketervről tárgyalnak. Kérdés, hogy szóba kerülnek-e a tárgyaláson az EU-s négy hónapra bevezetendő büntetővámok a kínai autógyárakkal szemben, erről Orbán Viktor péntek reggel azt mondta, a kereskedelmi háború rémével fenyegetnek.
Visszatérve a békemisszióra: a kínai béketerv tetszik Putyin orosz elnöknek, aki májusban tárgyalt Pekingben a kínai elnökkel.
Kína ukrajnai béketervének részletei nem ismertek, a tárgyalások alapjának ajánlott vázlat is csak nagy vonalakban publikus. A kínai kormány hivatalos oldalán 12 pontban foglalták össze az Euronews akkori ösdzeállítása szerint. Eszerint minden állam szuverenitását tiszteletben kell tartani, fel kell hagyni a hideháborús mentalitással, mérsékelni kell az ellenségeskedést, vissza kell térni a tárgyalóasztalhoz, kezelni kell a humanitárius válságot, meg kell védeni a civil lakosságot és a hadifoglyokat, meg kell óvni a nukleáris létesítményeket, csökkenteni kell a stratégiai veszélyeket, szabad utat kell engedni a gabonaexportnak, fel kell oldani a nemzetközi szankciókat, működésben kell tartani az ipari ellátási láncokat, s végül: támogatni kell a háborús övezetekben az újjáépítést.
Ezért mondta le Szijjártó Péter a német külügyminisztert
Hétfőn Annalena Baerbock német külügyminiszter jött volna Budapestre, de a találkozót Magyarország pénteken, azon a napon, amikor Orbán Viktor váratlanul Moszkvába repült, lemondta.
A német külügyminisztérium “megdöbbent”, hogy kevéssel az esemény előtt mondta le Szijjártó Péter Baerbockkal a találkozóját Budapesten.
A német külügyminisztérium szerint a Szijjártó-Baerbock megbeszélés „fontos lett volna Orbán miniszterelnök meglepő és nem összehangolt moszkvai útja miatt”. A KKM a 444-nek azt írta: változás történt Szijjártó Péter naptárában, ezért kérték, hogy máskor legyen a találkozó.