A Los Angelesi Egyetem (UCLA) kutatói azt vizsgálták, hogy tinédzserekben milyen agyi változásokat okoz az internetfüggőség. Azért kezdték a kutatást, mert a képernyőfüggőség egyre inkább világméretű problémává válik, és évről-évre emelkedik az online eszközökkel töltött idő.
Az eddig is ismert volt, hogy a kényszeres, fékezhetetlen internethasználat negatívan hat az emberek magánéletére, mert megzavarja kapcsolataikat és a kötelességeik elhanyagolására vezethet.
Most azonban kiderült, hogy az online eszközeiktől függő tinédzserek agyműködésében jelentős változások tapasztalhatók, ami tovább erősíti a függőséget és gátolja a normális fejlődést.
A UCLA tudósai által készített tanulmány azonosította a fiatalok, különösen a 10 és 19 év közötti gyermekek agyában bekövetkező kiterjedt változásokat. A tíz évig tartó, 2023-ban záruló vizsgálat 237 olyan serdülőtől gyűjtötte össze az eredményeket, akiknél hivatalosan is diagnosztizálták az internetfüggőséget.
A tudósok MRI segítségével vizsgálták az agy különböző területeit nyugalmi állapotban és feladatok végrehajtása közben. Azt állapították meg, hogy az agy egyes részei fokozott aktivitást, más részei pedig csökkent aktivitást mutattak.
Az agyműködésben bekövetkezett változások addiktív viselkedésként, valamint a gondolkodás és a fizikai képességek romlásaként jelentkeznek. A tizenévesek még éretlen agya olyan változásokat szenvedett el, amelyek hátrányosan befolyásolták az értelmi funkciókat, a fizikai koordinációt, a mentális egészséget, a fejlődést és az általános jólétet.
Mint azt a kaliforniai kutatók megállapították, az agy a serdülőkorban különösen sérülékeny fejlődési szakaszban van és érzékenyebb az internethez kapcsolódó kényszeres cselekvésekre, mint amilyen a megállás nélküli böngészés és a közösségi média folyamatos fogyasztása.
A károk mélyrehatóak lehetnek, és súlyos következményekkel járhatnak: megnyilvánulhat a kapcsolattartás problémáiban, az online tevékenységekről való hazudozásban, valamint az étkezési és alvási szokások zavarában.
Az internetfüggőségben szenvedő tizenéveseknél nem csak az agyműködés változik meg. A szorongás, a depresszió és a társadalmi elszigeteltség mind súlyos következményei az ellenállhatatlan kényszereiknek. További jelentős gondot jelent az online zaklatásnak és a nem megfelelő tartalmaknak való kitettség, ami érzelmi zavarokat és a valóság torz érzékelését eredményezi.
Ennek következtésben romlik a fizikai egészség, mivel a függő tinédzser mozgásszegény, ami súlygyarapodáshoz, elhízáshoz és a kapcsolódó egészségügyi állapotokhoz vezet. A szociális készségek olyannyira beszűkülnek, hogy a tinédzserek tartanak a valós, szemtől-szembeni kapcsolatoktól.
A serdülők viselkedésével foglalkozó szakértők elismerik, hogy az internetnek jelentős előnyei vannak, de a baj akkor kezdődik, amikor a számítógép használata megzavarja a napi rutinokat és felelősségvállalással járó tevékenységeket.
A kutatók által javasolt kezelések célozhatnak bizonyos agyi területeket, vagy pszichoterápiát és családterápiát is magukban foglalhatnak az internetfüggőség alapvető tüneteinek kezelése érdekében.
Emellett a szülők felvilágosítása a digitális függőség jeleiről létfontosságú megelőző intézkedésként szolgálhatna, segítve őket abban, hogy hatékonyabban kezeljék gyermekeik képernyőre fordított idejét és impulzív viselkedését – írja a tanulmányról beszámoló studyfinds.com tudományos hírportál.