Olaf Scholz hangsúlyozta, hogy Lengyelország biztonsága egyben Németországé is. Ez volt az első kormányközi konzultáció 2018 óta. A közös sajtótájékoztatón Donald Tusk hangsúlyozta: Németországnak az európai közös biztonság vezető államává kell válnia. Kiemelte, hogy két ország együttműködésére szüksége van „az egész európai politikának, Ukrajna és a térség jövőjének”.
„Lengyelországnak, a második világháború egyik legnagyobb áldozatának és Németországnak, ezen pusztítások, eme tragédia elkövetőjének ma szabad és demokratikus európai nemzetekként hatékonyan kell együttműködniük, hogy szavatolják Európa biztonságát”
– fogalmazott Donald Tusk, az Európai Tanács volt elnöke. Scholz kancellár úgy fogalmazott, hogy Lengyelország biztonsága egyben Németországé is. „Ez vezérel bennünket mint szomszédokat, szövetségeseket a NATO-n és mint partnereket az Európai Unión belül”. „Ez azt jelenti, hogy mi (Lengyelország és Németország) vezető szerepet kívánunk játszani a NATO keretében a Baltikum térségében és az EU keleti határvidékének a védelmezésében” – tette hozzá a kancellár. A két kormányfő megerősítette, hogy maradéktalanul támogatják Ukrajnát.
„A lehető legszorosabban fogunk együttműködni Ukrajna támogatása, újjáépítése terén, valamint az Európai Unióba vezető útján” – hangsúlyozta Olaf Scholz. Mindketten kiemelték az együttműködés szükségességét valamennyi európai uniós tagállam között az európai biztonság és az illegális bevándorlás elleni fellépés területén. A franciaországi parlamenti választásokra utalva Donald Tusk hangsúlyozta: a „növekvő nacionalizmus megfékezése érdekében” az Európa-barát politikusoknak határozottan kell fellépniük a szavazókat aggasztó kérdésekben, így az illegális bevándorlás ügyében.
Tusk kijelentette: Franciaország nem az egyetlen hely, ahol „az euroszkepticizmusukat nem titkoló erők előre törnek, ezért fontos, hogy a mérsékelt, racionális Európa-barát erők meggyőző válaszokat találjanak az egyszerű emberek számára”. Ezek között említette az illegális bevándorlás elleni hatékony harcot, a biztonságot, a nagyobb gazdasági fenntarthatóságot és a megnövelt ipari együttműködést. Scholz hangoztatta: bizonyos abban, hogy a Párizs, Berlin és Varsó – az úgynevezett Weimari Háromszög – közötti kapcsolatok Marine Le Pen pártja, a Nemzeti Tömörülés történelmi sikere ellenére erősek maradnak.
A kétoldalú kapcsolatokat érintve a két szomszédos ország vezetője megvitatta a második világháborús lengyel veszteségek és a német felelősség kényes kérdését is. Elismerve, hogy Németország mérhetetlen szenvedéseket okozott Lengyelországnak a második világháborúban, Olaf Scholz megismételte a korábbi német álláspontot, amely kizárja jóvátétel fizetését Lengyelország számára.
„Ismerik Németország álláspontját a kérdésben, de ez semmit sem változtat azon, hogy foglalkozni kívánunk azzal, hogyan tudnánk a náci rezsim lengyel áldozatainak helyzetén javítani” – mondta a kancellár, hozzátéve: a két ország dolgozik azon, milyen formában tudnák megvalósítani ezt a segítséget.
Bejelentette, hogy Németország támogatni kívánja az 1939 és 1945 közötti lengyelországi náci megszállás még élő mintegy 40 ezer áldozatát, és Német-Lengyel Ház néven emlékművet állítanak Berlinben a második világháború és a náci megszállás lengyel áldozatainak. Donald Tusk hozzáfűzte, hogy a német kancellár által a náci német megszállás még élő lengyel áldozatai számára kilátásba helyezett segítség hamarosan megkezdődik, mint mondta, ez „nem évek, hanem hónapok kérdése”.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)