Oroszország gyakorlatilag teljesen felszántotta a Wagnert egy évvel azután, hogy Prigozsin zsoldosai Moszkva ellen fordultak – vélekedtek a BBC által megkérdezett szakértők. Prigozsin azután indította meg a felkelést, hogy már hosszú hónapok óta eszkalálódott a helyzet közte és az orosz katonai vezetés között.
Bár a puccs lángja hamar elhalt, ugyanígy Prigozsin is: alig két hónappal a felkelés után lezuhant a magánépe, amely őt és több magas rangú Wagner-tagot szállított. A zsoldosvezér halála után sokáig semmit sem lehetett tudni arról, hogy mi lesz a Wagner sorsa. Dr. Sorcha MacLeod, a Koppenhágai Egyetem oktatója úgy fogalmazott: a csoport valószínűleg a mai napig létezik, bár meglehetősen széttöredezett formában.
„A Wagner mind geopolitikailag, mind pedig gazdaságilag kiemelkedően fontos Oroszország számára, ezért valószínűleg soha nem fogják végleg megszüntetni, nem számít, mit mondanak egyesek”
– tette hozzá. A Prigozsin vezette zsoldoscsoport hosszú éveken át küzdött az árnyékban az orosz érdekekért, mind Afrikában mind pedig Szíriában, Ukrajnában azonban már kiléptek a nyílt színre. 2022 végén és 2023 elején a Wagnernek kulcsszerepe volt az orosz harctéri sikerek elérésében: az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsa szerint „fénykorában” 50 ezer harcost is állomásoztathatott Ukrajnában. Szakértők szerint a Wagner ukrajnai műveleteit a feldarabolásuk után más állami vagy zsoldoscsoportok vették át.
Beolvasztották a tagokat
Az Egyesült Királyság hírszerző szervei szerint a Wagner néhány egysége a Roszgvargyija, vagyis az orosz Nemzeti Gárda irányítása alá került. A 2016-ban létrehozott egységet Putyin „magánhadseregének” is nevezik, az irányításáért pedig a korábbi testőre, Viktor Zolotov felel. Az Egyesült Királyság Védelmi Minisztériuma szerint a zsoldosokat 2023 októberében kezdték beolvasztani a Nemzeti Gárda alá. Brit szakértők szerint a szervezet betagozása a Nemzeti Gárdába egyértelműen azt jelzi, hogy az orosz állam sikeresen növelte a befolyását a zsoldoscsoport felett.
A lázadást követő napokban Prigozsin állítólag megállapodást kötött az orosz elnökkel, mondván, hogy a Wagner fókusza mostantól Afrikán lesz, hogy ott képviselje Oroszország érdekeit. Prigozsin halála után Junusz-Bek Jevkurov védelmi miniszter körbejárta Afrika fővárosait, és minden tisztviselőt biztosított arról, hogy a Wagner által nyújtott szolgáltatások nem fognak megszűnni.
Az orosz védelmi minisztérium 2023 decemberében hozta létre az Afrikai Hadtestet, amely több mint 2 ezer hivatásos katonából és tisztből áll, valamint olyan tapasztalt zsoldosokból, akik közül korábban sokan a Wagner kötelékében szolgáltak. A BBC által megszólaltatott szakértők szerint az Afrikai Hadtest gyakorlatilag felváltotta a Wagnert Nyugat-Afrikában. Az egység pontosan ugyanazt a funkciót tölti be, mint korábban a Wagner: őrzik a kereskedelmi útvonalakat és védelmezik az erőforrásokat.
A Wagner eredeti formájában már csak a Közép-afrikai Köztársaságban működik, az irányítója pedig Pavel, Prigozsin fia.
„Moszkva zöld utat adott Pavelnek, hogy azt folytassa Afrikában, amit az apja elkezdett, azzal a feltétellel, ha nem keresztezi a Kreml útját” – fogalmazott egy névtelenséget kérő forrás. Egyes szakértők szerint az Afrikai Hadtestet sokkal nyíltabban kívánják bevetni, mint a Wagnert, főleg azzal a szándékkal, hogy helyettesítse a nyugati, különösen a francia befolyást a kontinensen. A Prigozsin-féle lázadás egyéves évfordulója különösebb incidens nélkül zajlott Oroszországban.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)