Hirdetés
Nagyvilág

A NASA drámai bejelentése: új csillag jelenik meg, átalakul az égbolt felettünk

Morvay Péter

Évszázadonként egyszer történik olyan égi esemény, mint amire az amerikai csillagászok szerint idén nyár végén számítani lehet.

Hirdetés

A 2024-es esztendő már eddig is sok csillagászati látványosságot hozott, elég csak a nagy amerikai napfogyatkozásra gondolni – írta a The Hill.

Az online folyóirat szerint azonban ennél is rendkívülibb eseményre kerülhet sor idén nyáron. A NASA előrejelzése szerint ugyanis egy új csillag tűnik majd fel az éjszakai égbolton.

Az esemény azonban csak számunkra lesz jelen idejű, valójában egy tőlünk mintegy 3000 fényévnyire lévő csillagrendszerben bekövetkező „nova robbanásról” van szó, ami nagyjából időben egybeesett a három évezreddel ezelőtti korral, például az ősi asszír birodalom születésével és a bibliai Dávid király uralkodásával.

A NASA Goddard Űrrepülési Központjának professzora, Dr. Rebekah Hounsell szerint ez olyan egyszeri esemény lesz, amit szabad szemmel is meg lehet figyelni, és emberek tömegeinek a figyelmét fordítja az ég felé.

„Sokan kapnak kedvet ezáltal a csillagászathoz, különösen a fiatalok között, akik egy olyan kozmikus eseményt láthatnak, amit az előző generációk nem tapasztaltak” – mondta a tudós.

A rendkívüli erejű robbanás eltérően a csillagok pusztulását és kihunyását jelentő szupernova villanástól ezúttal egy új égitest létrejöttét eredményezi majd, ami az égbolton tartósan megfigyelhető lesz.

A NASA ezt a T Coronae Borealis nevű nóvával (rövidítve: T CrB) azonosítja, amely az északi égbolton, a Herkules csillagkép közelében fog feltűnni a robbanás után.

A tudósok szerint átmenetileg a Sarkcsillagnál is fényesebb lehet, majd veszít a fényerejéből, de továbbra is látható marad.

A csillagászok azonban felhívják a figyelmet arra, hogy a napfogyatkozástól eltérően a nova robbanás időpontját – pontosabban azt, hogy a régmúltban történt kozmikus esemény fénye mikor ér el a Földre – nem lehet pontosan előre jelezni, de várhatóan szeptember előtt láthatóvá válik.

Az eseményt amatőr csillagászok is nagy figyelemmel kísérik, ugyanis könnyen lehet, hogy laikusok látják meg először a jelenséget. Mint az amerikai lap megjegyzi, szabad szemmel megfigyelhető nova villanás utoljára 1946-ban történt. 

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek