Nagyvilág

Remek hír a szakaszos böjtölőknek: a rákellenes sejteket már egy étkezés kihagyása is segíti

Morvay Péter
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Egy új kutatás szerint az átmeneti koplalás segít megerősíteni azokat a sejteket, amelyek a daganatok természetes ellenfelei

Hirdetés

Egy amerikai rákkutató központ tanulmánya azt bizonyította, hogy már heti néhány étkezés kihagyása segíthet a rák elleni küzdelemben.

A Memorial Sloan Kettering Rákközpont (MSK) tudóscsoportja érdekes kapcsolatot fedezett fel a böjt és a szervezet immunrendszere között. Az Immunity című folyóiratban közzétett tanulmányuk az immunsejtek egy bizonyos típusára, a természetes ölősejtekre (NK-sejtek) összpontosít.

Ezek a sejtek olyanok, mint az immunrendszer kommandósai, amelyek képesek elpusztítani a rákos sejteket és a vírusfertőzött sejteket anélkül, hogy külső segítségre lenne szükségük. Minél több NK-sejt van egy daganatban, annál nagyobb az esély a világszerte a fiatalok körében is gyorsan terjedő betegség legyőzésére.

Ez azonban egy nehéz küzdelem, mert a tumorok belsejében és környezetében az erőforrások szűkösek, és sok immunsejt küzd a túlélésért.

Ezen segíthet viszont a böjt. A kutatók megállapították, hogy a koplalási szünetekben feltöltődnek ezek az NK-sejtek, így azok jobban felkészültek a túlélésre a veszélyes tumorkörnyezetben, és hatékonyabbá váltak a rák elleni küzdelemben.

„A tumorok nagyon éhesek” – mondta Joseph Sun immunológus, a tanulmány vezető szerzője a Study Finds tudományos szakoldal által ismertetett sajtóközleményben. „A koplalás átprogramozza ezeket a természetes ölősejteket, hogy ellenállóbbak legyenek az ellenséges környezetben.”

A tudóscsoport az egereken végzett vizsgálatokkal modellezte azt, hogy milyen szakaszos böjtforma a leghatékonyabb. Azt állapították meg, hogy amikor hetente kétszer 24 órán át megtagadták a táplálékot, a két alkalom között pedig normális étkezést tartottak, ez a hatott legerőteljesebben az NK-sejtekre.

A koplalás hatására a sejtek a tumorok környezetéből vonták el a táplálékot, és ezáltal gátolták a daganatok növekedését.

„Ezáltal optimalizálták a sejtek rákellenes válaszát, és az ölősejtek be is tudtak jutni a tumor belsejébe” – mondta a kutatásvezető, aki azonban hangsúlyozta, hogy a vizsgálat még kezdeti stádiumban van. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek