Ahogyan arról beszámoltunk, a héten Budapestre látogatott Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára, ahol Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel egyeztetett. A megbeszélés utáni sajtótájékoztatón kiderült, hogy Orbán kifejtette: nem kíván részt venni az Ukrajna megsegítését célzó NATO erőfeszítésekben, Stoltenberg pedig elfogadta ezt az álláspontot.
A BBC a híradójában külön blokkot szentelt a találkozónak, ahol a műsorvezető a csatorna Magyarország-szakértője, Nick Thorpe segítségével elemezte az elhangzottakat.
A szakértő (és egyben kelet-közép-európai tudósító) összefoglalta, hogy az orosz-ukrán háborúban a NATO sokkal nagyobb szerepet vállal majd, mint eddig. Korábban ugyanis a NATO-tagállamok külön-külön nyújtottak támogatást Ukrajnának különböző módokon, például kiképzésekkel, katonai eszközökkel, de Magyarország ebből eddig kimaradt.
Most azonban a NATO koordinálná mindezt a segítségnyújtást. Bár Magyarország eddig blokkolt minden ehhez kapcsolódó közös döntést, Stoltenberg most garanciát kapott Orbántól, hogy az ezzel kapcsolatos határozatokat a magyar fél nem fogja megvétózni a közelgő NATO-csúcson, amin a 31 tagállam fog erről egyeztetni. Cserébe Stoltenberg ígéretet tett arra, hogy Magyarország területén kívüli NATO katonai akcióban nem kell részt vennünk, “és Magyarország sem pénzt nem ad ehhez a közös teherviseléshez, sem embert nem küld ebbe a háborúba”. “Mindketten megkapták, amit akartak” – fogalmazott Thorpe.
Az adásban szóba került, hogy az összes tafországgal szembemegy Orbán, aki szerint az ilyen szintű bevonódása az Európai Uniónak és a NATO-nak a jelenlegi háborúba egyenes úton visz a III. világháborúhoz. Thorpe emlékeztetett: a mostani EP-választások során is ez volt az Orbán Viktor vezette kormány fő kampányüzenete, amiben a magyar miniszterelnök “úgy állította be magát, hogy ő Európában a béke embere, és mindenki más rossz irányba megy”. Hozzátette: ez sok NATO-tagállamból haragot váltott ki, és még arról is voltak tárgyalások, hogy megtagadják Magyarországtól a hírszerzési információkat.
Vannak, akik Magyarországra sokkal inkább Oroszország partnereként tekintenek, mint és potenciális trójai falóra a NATO szervezetén belül – tette hozzá Nick Thorpe.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)