„Kiderült, hogy elég volt leváltani a lengyel kormányt, és az EB szemében visszaállt a jogállamiság, ez nagyon különleges megközelítése a demokráciának” – fogalmazott Duda.
„Teljesen jogtalannak” nevezte az elnök a tavaly novemberben beiktatott Tusk-kormány egyes lépéseit, köztük az ügyész leváltásának módszerét. „Megmondom röviden: a jogállamiságot Lengyelországban csak most sértik” – jelentette ki.
A műsorvezető azon kérdésre, hogy az előző kormány idején nem sérült-e a jogállam, az államfő úgy válaszolt: nem, mivel „korábban minden demokratikus alapokra támaszkodott”, és a Jog és Igazságosság (PiS) kormánya „mindent a törvények alapján tett, nem pedig a miniszterelnök utasításai, a miniszterek önkényes megítélése alapján”.
A jelenlegi kormány viszont „látja, hogy törvényi alapon képtelen változásokat végrehajtani Lengyelországban, ezért merőben a jogtalanság szellemében cselekszik, erőszakos megoldásokat alkalmaz” – érvelt Duda.
Az interjú során szóba került az országos igazságügyi tanácsról szóló, a parlament előtt lévő törvénymódosítás, amely alapján lerövidítenék a testület hivatali időszakát. Ez a megoldás Duda szerint komoly alkotmányos kételyeket ébreszt – írja az MTI.
Amennyiben a törvénymódosítást a parlament megszavazza, és Duda utána vétót emel, azt az alsóház csak a szavazatok háromötödös többségével utasíthatja el, amellyel viszont a jelenlegi kormánykoalíció nem rendelkezik.
Az uniós jogállamisági eljárás lezárását múlt héten Adam Bodnar igazságügyi miniszter és főügyész a TVN24 kereskedelmi hírtelevízióban az egész kormány sikerének nevezte. Úgy ítélte meg: a lépésnek „nagy a jelentősége, mert Lengyelország ennek köszönhetően erősebb lesz az Európai Unióban”. „Előre haladhatunk a jogállamiság javításának további szakaszaiban” – fogalmazott Bodnar.
Jaroslaw Kaczynski volt kormányfő, a PiS elnöke a TV Republika konzervatív hírtelevízióban múlt szerdán kijelentette: az EU-ban jelenleg „a jogállamiság egyszerű meghatározása érvényes”, mégpedig az, hogy „amennyiben megvan a németeknek alárendelt kormány, akkor fennáll a jogállamiság, ha pedig nincs, akkor nem áll fenn”.