Kambodzsa tagja a 15 ázsiai-csendes-óceáni országgal kötött RCEP-megállapodásnak, és a királyság kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodásokkal rendelkezik Kínával, Dél-Koreával és az Egyesült Arab Emírségekkel is.
„Az RCEP-megállapodás és más kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodások végrehajtása nyomán Kambodzsa várhatóan több közvetlen külföldi tőkebefektetést vonz majd, és bővíteni fogja a régióba irányuló exportját” – mondta Kambodzsa pénzügyi stabilitásáról szóló szeminárium megnyitóján tartott beszédében.
Ezek a kereskedelmi paktumok segítenek majd növelni Kambodzsa termelékenységét és előmozdítani a gazdasági diverzifikációt – mondta Serey, hozzátéve, hogy a királyság gazdasága az előrejelzések szerint 2024-ben 6 százalékkal nő majd a 2023-as 5 százalékról, ami az export növekedésének, a turizmus fellendülésének, a közlekedés és a kommunikáció erőteljes növekedésének, valamint a mezőgazdaság stagnáló növekedésének köszönhető.
Kambodzsa 2024 első négy hónapjában 2,5 milliárd dollár értékű állóeszköz-beruházást hagyott jóvá, amely mintegy 130 ezer munkahelyet teremt – derül ki a kormány jelentéséből.
A kereskedelmi oldalon a délkelet-ázsiai ország az idei január-áprilisi időszakban 8 milliárd dollár értékben exportált termékeket, ami 15,2 százalékkal több, mint a tavalyi év azonos időszakában mért 6,94 milliárd dollár.
A kambodzsai kereskedelmi minisztérium államtitkára és szóvivője, Penn Sovicheat szerint az RCEP-megállapodás és a kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodások segítenek Kambodzsának megvalósítani ambiciózus céljait, hogy 2030-ra felső-közép jövedelmű országgá, 2050-re pedig magas jövedelmű országgá váljon.
„Ezek a kereskedelmi paktumok nemcsak Kambodzsa fenntartható kereskedelmi növekedésének adtak lendületet hosszú távon, hanem mágnesként vonzzák a királyságba a közvetlen külföldi befektetéseket is” – mondta a Xinhua-nak.
Az RCEP 15 ázsiai-csendes-óceáni országot foglal magában, köztük a 10 ASEAN (Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége) tagállamot: Brunei, Kambodzsa, Indonézia, Laosz, Malajzia, Mianmar, a Fülöp-szigetek, Szingapúr, Thaiföld és Vietnam, valamint öt kereskedelmi partnerüket, nevezetesen Kínát, Japánt, Dél-Koreát, Ausztráliát és Új-Zélandot.
Kin Phea, a Kambodzsai Királyi Akadémia alá tartozó nemzetközi kapcsolatok intézetének főigazgatója elmondta, hogy a szabadkereskedelmi megállapodások mellett Kína „Egy Övezet Egy Út” kezdeményezése hosszú távon szilárd alapot teremtett Kambodzsa társadalmi-gazdasági fejlődéséhez.
„A BRI keretében Kína nagymértékben befektetett olyan infrastrukturális projektekbe, mint az autópályák, hidak, gyorsforgalmi utak, vízerőművek, különleges gazdasági övezetek, tengeri kikötők és repülőterek” – mondta a Xinhua-nak. „Ezek a BRI zászlóshajóprojektek jelentősen befolyásolták Kambodzsa fejlesztési menetrendjét, lehetőséget teremtettek Kambodzsa számára a szegénység felszámolására, és elősegítették a kölcsönös előnyöket és a mindenki számára előnyös eredményeket, amelyek mélyen gyökereznek az emberek szívében.”
Phea szerint ezek a nagyszabású projektek nagyban hozzájárultak az összekapcsolhatóság előmozdításához, a fenntartható villamosenergia-ellátás forrásainak biztosításához, a gazdasági versenyképesség fokozásához, a növekedés forrásainak diverzifikálásához és a logisztikai költségek csökkentéséhez Kambodzsában.
„A BRI keretében Kambodzsában megvalósuló kiemelt projektek közül a Sihanoukville-i különleges gazdasági övezet, a Phnom Penh-Sihanoukville gyorsforgalmi út és a Siem Reap Angkor nemzetközi repülőtér nagy hatással volt rám” – mondta.
(Xinhua)