Az ICC döntése világszerte éles vitát váltott ki, az Egyesült Államok például nem tekinti magára nézve mérvadónak a bíróság határozatait, sőt Joe Biden elnök elutasította, hogy bármilyen párhuzamot vonjanak a Hamász és a terrorizmus ellen önvédelmet folytató Izrael között. Más országok, mint az Izrael elleni jogi fellépésben rendkívül aktív Dél-Afrika üdvözölte a döntést.
Különös figyelmet keltett az, hogy Németország is jelezte, miszerint „természetesen betartják a törvényt”, ha kiadásra kerül a nemzetközi elfogatóparancs.
Mint arról beszámoltunk, az emberiesség elleni bűncselekmények ügyében univerzális jogkörrel rendelkező hágai bíróság főügyésze kezdeményezte Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joáv Gallant védelmi miniszter valamint a Hamász három vezetője elleni elfogatóparancs kiadását.
Ha ez megtörténik – ami szakértők szerint hónapokig is elhúzódhat – akkor azt hivatalosan az ICC mind a 127 államában kötelező végrehajtani. A hágai bíróságnak az Európai Unió valamennyi országa az aláírója, így Magyarország is.
Ron Prosor berlini izraeli nagykövet felszólította a német kormányt, hogy utasítsa vissza az ICC döntését, emlékeztetve arra, hogy Németország hivatalosan vállalta Izrael állam biztoságának a védelmét, valamint arra is utalt, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróságot a náci Németország által elkövetett holokauszt bűnei nyomán hozták létre.
Olaf Scholz kancellár szóvivője, Steffen Hebestre azonban egyértelműen jelezte, hogy Netanjahut letartóztatnák Berlinben, ha kiadásra kerül az elfogatóparancs.
„Természetesen. Igen, betartjuk a törvényt” – mondta a szóvivő.
Nem csak a történelmi előzmények fényében megdöbbentő a berlini kormány nyilatkozata, hanem annak fényében is, hogy az előző kancellár, Angela Merkel 2008-as a jeruzsálemi Knesszetben tartott beszédében kijelentette, miszerint Izrael „Németország raison d’etre-jének – vagyis létjogosultságának – része”.
A nemzetközi körözés kiadása példátlan egy demokratikus ország hivatalban lévő vezetőjével szemben, mert azt jelentené, hogy 80 évvel a holokauszt után az izraeli kormányfő nem léphetne be Európába, sem hivatalos, sem magánlátogatáson. Ez gyakorlatilag Izrael államának a teljeskörű, legmagasabb szintű politikai-diplomáciai bojkottját jelentené.
Ezzel szemben, mint beszámoltunk róla, tegnap három európai állam – Spanyolország, Írország és Norvégia – bejelentette, hogy elismerik a „palesztin államot”.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)