A karaktergyilkosság „ékköve”, avagy atomvillanás a kampányban
1964-ben robbant be a hírhedt Daisy-szpot, amely világháborús veszélyt jelképezte, és a karaktergyilkosság mintapéldája lett. A demokraták által készített reklámfilm egy kislányt, Daisy-t mutatott be, aki hétköznapi ruhában a napfényes mezőn kedvesen tépkedett egy virág szirmait. Közben egy mély férfihang visszaszámolt, amit hatalmas, gomba alakú atomrobbanás követett. A történet háttere az volt, hogy a politikai viták során Barry Goldwater republikánus elnökjelöltről úgy tűnt, hogy kényszerhelyzetben nem zárkózna el az atomfegyver használatától. Goldwater évekig meggondolatlanul beszélt az háborúról és az atomfegyverekről. Ellenezte az 1963-as nukleáris kísérleti tilalomról szóló szerződést. Az atombombát „csak egy újabb fegyvernek” nevezte Amerika arzenáljában.
A demokraták üzenete egyértelmű volt: Johnson a béke embere, Goldwater elpusztítaná a világot. A „Daisy Girl” szpot csak egyszer került adásba fizetett reklámként, becslések szerint 50 millió szavazó látta az NBC-n. De a szpot ütött. Novemberben a demokrata Lyndon Johnson elnök könnyedén nyerte meg a választást.
„Paranoiás, skizóid, nárcisztikus jelölt”
A jogász-pszichológus, Vajda János a Spirit FM Letöltendő című műsorában felhívta a figyelmet arra, hogy a közéletben gyakran olyan érzésünk van, mintha valaki értené a témát, noha nem rendelkezik a megfelelő szakértelemmel. Ez gyakran a szakzsargon használatával és bizonyos fogalmak bedobásával történik, anélkül, hogy a beszélő valóban mélyen értené azokat. Az Egyesült Államokban ma már pszichiátereknek nem lehet közszereplőket nyilvánosan címkézni, mivel az Amerikai Pszichiáterek Társasága megtiltja tagjainak, hogy nyilatkozzanak egyes közszereplők mentális állapotáról személyes vizsgálat és a páciens felhatalmazása nélkül (e kettőre kevés a gyakorlatban az esély). Ennek a háttere az, hogy 1964-ben (az azóta megszűnt) Fact magazin 2 400 pszichiátert kérdezett meg arról, hogyan értékelnék a konzervatív Barry Goldwater személyiségét. A válaszadók orvosok fele úgy látta, hogy a szenátor személyiségzavarral küzd: többen paranoiásnak, skizoidnak, narcisztikusnak írták le a jelöltet.
John Kerry ellopott becsülete
John Kerry amerikai szenátor demokrata párti elnökjelöltként indult George W. Bush ellen. Kerry, mint vietnami veterán, háromszor kapta meg a sebesülésért járó Bíbor Szív kitüntetést, míg Bush nem is volt harctéren, hazai földön töltötte le a szolgálatát. Mégis Kerry ellen indult negatív kampány, amely egy zavaros tanúra épült, aki azt állította: a demokrata politikus állítólag hazatérve elárulta a bajtársait. Megjelent egy „leleplező” könyv is, amely kétségbe vonta Kerry katonai érdemeit. Egy televíziós csatorna „Ellopott becsület: a soha be nem gyógyuló sebek” címmel „dokumentumfilmet” készített John Kerryről. A Kerry elleni karaktergyilkosság fő üzenete az volt, hogy alkalmatlan elnöknek. A demokrata jelölt 2,5 százalékkal maradt alul a voksoláson. Az amerikai hadsereg vezetése kivizsgáltatta, hogy joggal kapta-e meg Kerry a Bíbor Szívet, és arra jutottak, hogy mindhárom esetben jogosan részesült az elismerésben.
Zabigyerek vád, kamu közvélemény-kutatás, kikészült jelölt
2000-ben a republikánus előválasztásokon elterjesztették John McCainről, hogy valójában egy afro-amerikai zabigyerek apja. Először csak e-mailek terjedtek, amelyekben az állt, hogy a McCain-házaspár örökbefogadott lánya valójában a politikus félrelépéséből származó „zabigyerek”. Később röplapok jelentek meg erről. Nem mellesleg kamu közvélemény-kutatások indultak, amelyek azt firtatták, hogy „szavazna-e McCainre, ha tudná, hogy egy fekete zabigyereket nemzett?”. A cél a „fekete zabigyerek” sztori terjesztése volt, senkit nem érdekelt a kutatás eredménye. McCain képtelen volt kezelni a mindent elsöprő negatív kampányt, és végül elvesztette a dél-karolinai előválasztást, és ezzel együtt az esélyt arra, hogy ő legyen a republikánusok elnökjelöltje.
Minden idők egyik legmocskosabb húzása
Massachusetts államban az afro-amerikai William Horton egy engedélyezett szabadság alatt megszökött, majd megkínzott egy férfit és megerőszakolta annak jegyesét. A férfi „inspirálta” az 1988-as elnökválasztási kampány egyik leghírhedtebb hirdetését, amely (idősebb) George W. Busht állítja szembe a demokrata Michael Dukakism az állam kormányzójával és elnökjelölti riválisával. A hirdetésben Horton ijesztő fotója látható, Michael Dukakis fotója alatt pedig ez áll: „Aki a gyilkosoknak hétvégi bérletet engedett”. A raboknak adott eltávozási programot Massachusetts-ben, amúgy republikánusok találták ki és ők hozták gyakorlatba. Dukakis 17 százalékos előnyről bukta el a választást. A kampány kiötlője nem sokkal később súlyos beteg lett – aki egyébként az előbb idézet McCain ellenes hazug kampány agya is volt – halálos ágyán bocsánatot kért Dukakistól és a többi áldozatától.
Borkai elleni támadás
2019 októberében, röviddel az magyar önkormányzati választások előtt egy alig ismert blog videófelvételt tett közzé arról, ahogy Borkai Zsolt győri polgármester egy jachton – több más személy társaságában bulizva – nemi aktust folytat egy fiatal nővel. Borkai három nappal az ügy napvilágra kerülése után elismerte a történteket. Mindezek ellenére – 646 szavazatos többséggel – ismét Győr polgármesterévé választották. A voksolást követő második napon, azonban bejelentette, hogy kilép a pártból, és függetlenként folytatja polgármesteri pályafutását, majd a városvezetői tisztségéről végleg lemondott.
Álorosszal csalták csapdába az osztrák pártelnök-alkancellárt
2019-ben a Süddeutsche Zeitung és a Spiegel rejtett kamerás felvételeket tett közzé egy 2017-es megbeszélésről, amelyen az Osztrák Szabadságpárt vezetője, Heinz-Cristian Strache egy ibizai villában arról tárgyalt egy magát gazdag orosz nőnek kiadó személynek, hogy az megvegye és a választási kampányban mellé állítsa a legnagyobb osztrák bulvárlapot. A Kronen Zeitung megvásárlásáért cserébe Strache nyerő közbeszerzéseket ígért a partnereinek, és illegális kampányfinanszírozásról is beszélt a videón. Strache mellett Johannes Gudenus, az FPÖ akkori bécsi elnöke és annak boszniai szerb felesége is jelen volt a videón. A felvétel nyilvánosságra kerülése után a pártelnök-alkancellár kivonult a közéletből.
A Kennedy-család trükkje, avagy az olasz áljelölt indítása
Az amerikai szakirodalom kész tényként kezeli, hogy John F. Kennedy 1946-os bostoni kongresszusi helyért való első indulása érdekesre sikeredett. Bostonban a két meghatározó etnikai csoport az ír és az olasz volt, az állam pedig erősen demokratikus volt – ami azt jelentette, hogy a demokrata előválasztás megnyerése egyenlő volt az általános kongresszusi választások megnyerésével. Az ír Kennedy ellen egy városi tanácsos, az olasz Joe Russo indult. Kennedy apja támogatásával egy másik Joseph Russo is indult, hogy megossza az olasz szavazatokat.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)