Nagyvilág

Nagy változások küszöbén: várható-e szuverenista áttörés az EP-ben?

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Az európai jobboldali pártoknak egységre kell találniuk, ha nagyobb befolyást akarnak gyakorolni az EU színpadán - mondják szakértők az Euronewsnak.

Hirdetés

Európában a szuverenista jobboldali pártok a migráció csökkentésére, a klímavédelmi intézkedések fékezésére és az uniós hatáskörök visszaszorítására tett ígéreteikkel igyekeznek megnyerni a szavazókat – mindezt az úgynevezett „nemzeti szuverenitás” védelmében – írja az Euronews.

A közvélemény-kutatások által előre jelzett jobboldali térnyerés megingathatja a progresszív, Európa-párti pártok koalícióját, amely évtizedek óta uralkodik Brüsszelben.

Ezek a jobboldali pártok azonban továbbra is mélyen megosztottak egy sor kritikus kérdésben – különösen a külpolitikában, az EU Ukrajnának nyújtott támogatásában és a jogállamiságban. Ezek a megosztottságok azt jelentik, hogy jelenleg elképzelhetetlen egy egységes jobboldali blokk létrehozása az Európai Parlamentben.

Szakértők szerint azonban az európai jobboldal a júniusi választások után nagyobb „fegyelmet” tudna kialakítani és rendet tudna tenni a háza táján, hogy az uniós színtéren előbbre vigye a programját.

„Van egy olyan feltételezés, hogy csak azért, mert annyira különböznek, annyira vegyes politikus- és pártcsoportról van szó, hogy soha nem fognak egységes platformot kínálni, és ezért nem jelentenek olyan nagy veszélyt” – mondta Pawel Zerka, az Európai Külkapcsolati Központ vezető politikai munkatársa.

„Ez korántsem egyértelmű” – figyelmeztetett Zerka. „Lehetséges, hogy ők is fegyelmezettebbek és együttműködőbbek lesznek, mert rájönnek, hogy érdekükben áll, hogy következetesebb és egységesebb hangjuk legyen az Európai Parlamentben”.

„Tehát nem szabad elhamarkodottan azt feltételeznünk, hogy egy egyet nem értő, kaotikus társaság lesznek” – tette hozzá.

„Nagy változások” állnak a küszöbön

Az Európai Parlamentben a jobboldali pártok két politikai családra oszlanak.

A radikális, szélsőjobboldali Identitás és Demokrácia (ID) csoport – amely júniusban mintegy 82 mandátumot (+23) szerezhet – olyanokat fogad, mint Marine Le Pen pártja, Geert Wilders holland Szabadságpártja, Matteo Salvini Ligája és az Alternatíva Németországért. A párt a centrista Renew Europe-pal fog versenyezni azért, hogy a parlament harmadik legnagyobb ereje legyen.

A hagyományosan euroszkeptikus Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) csoportjába eközben Giorgia Meloni pártja, a lengyel Jog és Igazságosság (PiS), a spanyol Vox és a Svéd Demokraták kerültek. A közvélemény-kutatások szerint az ECR hét további mandátumot szerezhet, hogy a következő Európai Parlamentben összesen 75 törvényhozó legyen.

Az ID-t általában radikálisabbnak, Európa-ellenesebbnek és keményvonalasabbnak tartják az olyan kulcsfontosságú kérdésekben, mint a migráció. A két csoportot elválasztó ideológiai vonalak azonban néha nem egyeznek.

Például a spanyol Vox az ECR-hez tartozik, míg a portugál Chega az ID-hez, annak ellenére, hogy szoros politikai rokonságban állnak egymással, és a Chegát gyakran „portugál Voxnak” nevezik.

Fotó: A portugál Chega vezetője, André Ventura (balra) és a spanyol Vox vezetője, Santiago Abascal (jobbra)Twitter @Santi_ABASCAL/ Euronews.
 

Franciaországban Eric Zemmour pártja szintén az ECR része, annak ellenére, hogy sokan radikálisabbnak tartják a pártot, mint nemzeti versenytársát, Marine Le Pen Nemzeti Tömörülés nevű pártját, amely az ID része.

Az ECR más keményvonalas csoportoknak is otthont ad, például a Svéd Demokratáknak és a Finnek Pártjának, amelyek sokak szerint politikailag megfelelőbb otthonra találnának az ID-n belül.

Mivel a választások a parlament újrarendeződését fogják előidézni, elemzők szerint a pártok aktívan keresik a tagságuk átalakítását, hogy növeljék befolyásukat.

„Nem lennék meglepve, ha a választások előtt nagy változásokra kerülne sor” – mondta Francesco Nicoli, a Bruegel vendégkutatója az Euronewsnak.

A Fidesznek jelenleg nincs frakciója, miután 2022-ben kizárták a jobbközép Európai Néppártból (EPP), az ECR-hez való csatlakozásra törekedhet, míg Giorgia Meloni Fratelli d’Italia pártja lehetséges pályázónak számít arra, hogy csatlakozzon vagy hidakat képezzen a jobbközép EPP főáramához.

Nicoli azt is kifejtette, hogy az Európai Bizottság elnökének megválasztása – amely folyamatot elvileg a választások eredményének kellene vezérelnie – szintén nagy változásokat indíthat el a jobboldal parlamenti működésében.

Ursula von der Leyen leköszönő elnök, akinek a második mandátumára is esélyes, nyitva hagyta az ajtót az ECR-rel való együttműködésre a választások után, és néppárti források Meloni pártját és Peter Fiala cseh miniszterelnök ODS-ét – mindketten az ECR tagjai – olyan pártokként említik, amelyek osztják az EPP alapértékeit.

„Mivel von der Leyen személyes kapcsolatban áll Melonival, és mivel szavazatokra van szüksége, lehetséges, hogy lyukakat fog ütni a cordon sanitaire-en” – magyarázta Nicoli, utalva arra a tűzfalra, amely hagyományosan megakadályozza, hogy a mainstream pártok együttműködjenek a kemény jobboldallal.

Ukrajna és Oroszország

Ukrajna kérdésében azonban mélyen megosztottak az európai jobboldali pártok.

A bolgár Újjászületés párt idén februárban csatlakozott az ID csoporthoz, néhány nappal azután, hogy küldöttséget küldött Moszkvába, hogy találkozzon Vlagyimir Putyin Egységes Oroszország pártjának képviselőivel, és annak ellenére, hogy a csoporton belül más pártok megpróbálták megtisztítani magukat a Kremlhez fűződő történelmi kapcsolataiktól.

Marine Le Pen, akinek pártját hagyományosan a Kremlhez való közelség vádja rontja, arra törekedett, hogy a Nemzeti Tömörülést megtisztítsa oroszbarát imázsától.

Pártja, amelynek európai kampányát Le Pen pártfogoltja, Jordan Bardella vezeti, elvben támogatja Ukrajna erőfeszítéseinek támogatását, hogy visszatartsa Oroszország támadását, de ennek ellenére ellenzi Ukrajna uniós csatlakozását, és a Kijevnek nyújtott francia katonai segélyek visszafogására szólít fel.

Eközben Orbán Viktornak az Ukrajnának nyújtandó támogatásról szóló uniós döntések meghiúsítására irányuló erőfeszítései azt jelentik, hogy Fidesz pártjának esetleges ECR-be való belépése valószínűleg nem fog menni a szilárdan Ukrajna-barát Jog és Igazságosság és a finnek pártja miatt, amely tavaly az ID-ről az ECR-be disszidált, hogy megszakítsa kapcsolatait a Putyin-párti pártokkal.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek