Nagyvilág

Borzalmas hírt kaptunk: belehalt az éhségsztrájkba egy bebörtönzött politikai aktivista

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Thaiföldön belehalt éhségsztrájkjába egy bebörtönzött politikai aktivista, akit a királyság jogrendszerének bírálatáért ítéltek el - közölték kedden a thaiföldi hatóságok.

Strabag
Hirdetés

A 28 éves Netiporn Sanesangkhom a Thaluwang („betörés a palotába”) nevű politikai aktivista csoportnak volt a tagja, amely hangos kampányokat folytatott a monarchia megreformálása, azon belül pedig a szigorú felségsértési törvény eltörlése érdekében. A fiatal nő 110 nappal ezelőtt kezdett éhségsztrájkba. A hatósági közlemény szerint halálát szívmegállás okozta, és a segítségére siető orvosok több órás újraélesztési kísérletei nem jártak sikerrel.

Sanesangkhom a halála pillanatában még csak várta az ellene indított per lefolytatását, amelyben azzal a vádolták volna, hogy engedély nélkül végzett közvélemény-kutatást a királyi családdal kapcsolatban. Bár szabadlábra helyezésének érdekében több jogi kezdeményezés is indult, egy tavalyi politikai kampányára való hivatkozással ezt végül nem engedélyezték a hatóságok.

A népszerű ellenzéki erő, az Előre Párt a hírre reagáló közleményében azt emelte ki, hogy elfogadhatatlan emberek bebörtönzése politikai véleményük miatt, a felségsértéssel megvádolt aktivistáknak pedig engedélyezni kellene, hogy óvadék ellenében szabadlábon védekezhessenek. Több jogvédő szervezet is tiltakozott, és azt hangsúlyozta, hogy a thaiföldi hatósági eljárások gyakran sértik az állampolgárok jogait, a felségsértési törvényt pedig kifejezetten az ellenzék megfélemlítésére használják – írja az MTI.

Thaiföldön a hatalom hosszú szünet után 2020-ban az egyetemisták vezetésével kirobbant monarchia- és kormánykritikus megmozdulásokra reagálva alkalmazta újra a korábban tabunak számító felségsértési törvényt, amelynek értelmében tilos a királyi család vezető tagjainak megsértése vagy rágalmazása, de felségsértésnek számít minden olyan bírálat is, amely az uralkodó döntéseit éri, tehát ezen a címen a mindenkori kormány bírálata is büntethető, hiszen a kormány kinevezését is az uralkodó hagyja jóvá. Ezek a bűncselekmények 15 évig terjedő börtönbüntetést vonhatnak maguk után. Az elmúlt néhány évben legalább 260 embert vontak felelősségre e törvény alapján.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!

*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek