Nagyvilág

Ne mondjon semmit a közösségi oldalakon! AI-csalók klónozhatják a hangját, már néhány szóból is

Morvay Péter
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Az új technológia már 10 másodpercnyi hangfelvételből megtévesztő utánzatot készít

állás
Hirdetés

Hangalapú azonosítások – például bankszámla hozzáférés – feltörésére is alkalmasak azok a mesterséges intelligencia (AI) által generált audió-klónok, amelyek közösségi média megszólalások alapján készülnek.

A The Sun által megszólaltatott szakértők szerint a csalók tudatosan keresik a hangos posztokat a felületeken, hogy ezekből megtévesztő üzeneteket generáljanak.

A leggyakoribb, hogy a Facebookon, az Instagramon vagy a LinkedInen talált hangfelvételekből készítenek olyan telefonhívásokat, amelyekkel az „unokázós” csalások mintájára megtévesztik a kétségbeesett hozzátartozókat.

Minél több beszédfelvételt tudnak megszerezni valakitől, annál pontosabb audióklónt tudnak generálni, de már 10 másodpercnyi megszólalás is elegendő egy rövidebb üzenet elkészítéséhez.

„Létezik már a technológia olyan beszéd előállítására, amely gyakorlatilag megkülönböztethetetlen a legtöbb hallgató számára, de azért mesterséges intelligencia által generált beszéd minőségében még mindig nagy a szórás” – mondja Dr. Luca Arnaboldi, a Birminghami Egyetem kiberbiztonsági professzora, aki szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy tíz másodperccel milyen minőségű hamisítványt lehet készíteni.

A szakértő azonban tesztelt már olyan AI-programokat, amelyeknek 50 másodpercre van szükségük, és azok sokkal jobban működnek. Arnapoldi professzor szerint kérdés, ki a felelős ezeknek a csalásoknak a megakadályozásáért.

Szerinte nem a felhasználóknak kellene egyedül felelősnek lenniük az adataik védelméért, hanem ez a közösségi oldalak feladata is. 

„Nekünk, felhasználóknak tudatában kell lennünk annak, hogy mit osztunk meg, de nem hiszem, hogy ez a felhasználóra kellene, hogy háruljon, és a teher egy részét a vállalatoknak kell viselniük.” – mondja Arnaboldi.

A szakember azt javasolja, hogy ha ismertelen számról felhív bennünket egy rokonunknak tűnő hang valamilyen drámai üzenettel, akkor ne essünk pánikba, hanem tegyünk fel olyan kérdést, amire csak a valódi személy tudhatja a választ vagy mondjuk azt, hogy visszahívjuk az illetőt a saját telefonszámán.

A könnyű hamisíthatóság miatt a hangazonosítást nem javasolják jelszavak kiváltására, vagy csak kiegészítésként, más biztonságosabb módszer mellett – írja a The Sun.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek