Hetek óta tüntetnek Grúziában a civil szervezeteket megbélyegző törvény ellen, amelyet második olvasatban már elfogadott a parlament. Nona Mamulasvili volt képviselő elmondta: a kormány tavaly is megpróbálta elfogadtatni a törvényt, de a tiltakozás hatására akkor letett róla.
„Arról győzködték a közvéleményt, hogy a törvény amerikai és európai mintára született, de 2012-ben Putyin állt elő ilyen javaslattal. Ez nem az átláthatóságról szól, hanem arról, hogy első lépésben a civil szervezeteket, majd minden kritikus hangot külföldi ügynökként bélyegezzenek meg, ahogy azt Oroszországban láttuk. Mindezt azért, hogy elhallgattassák őket” – fejtegette a volt képviselő a Heti Világhíradónak.
A jogszabály előírja, hogy azon szervezetek, amelyek bevételeik legalább ötödét külföldről kapják, idegen érdekek kiszolgálóiként regisztrálják magukat. A törvényt sokat bírálta az Európai Unió, amely tavaly adott tagjelölti státuszt a kevesebb mint 4 milliós Grúziának.
„A Grúz Álom nevű kormánypártot vezető oligarcha pár napja nyíltan beszélt arról, hogy az ország változtatni fog az eddigi külpolitika irányán. A grúzok 85 százaléka az euroatlanti integrációt támogatja, ezt ássa alá a mostani törvényjavaslat és az oligarcha kijelentése” – mondta Mamulasvili.
A Kaukázusban fekvő Grúzia 1801-től az Orosz Birodalom, 1921-től a Szovjetunió része volt. Az oroszok a 90-es években, majd 2008-ban katonai erővel szakították el tőle Abháziát és Dél-Oszétiát. Utóbbi háborút azután vívták, hogy a NATO vezetői a bukaresti csúcson tagságot ígértek az országnak.
„Grúzia volt az oroszok kísérleti terepe. Mivel a tetteik büntetlenül maradtak, 2014-ben Ukrajnában folytatták, amely ellen 2022-ben teljes körű inváziót indítottak. Mióta minket megtámadtak, nem vagyunk diplomáciai kapcsolatban, de a Grúz Álom a 2012-es hatalomra jutása után azt mondta: nem akarják feldühíteni Oroszországot, és pragmatikus kapcsolatot akarnak vele” – vélekedett a volt grúz képviselő.
Nona Mamulasvili öccse az ukránok oldalán harcoló grúz légió parancsnoka. A volt grúziai képviselő szerint Oroszország mindig talál ürügyet az agresszióra, Ukrajnától is már 10 éve elszakította a Krímet, pedig akkor Kijev csak az Európai Unió, és nem a NATO felé közeledett.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)