Nagyvilág

Külföldi ügynöktörvény Grúziában: megbélyegeznék a civileket

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
UkrajnagázaiirániNigéria
Hirdetés
Hirdetés

„Oroszország nem akarja, hogy az érdekszférájából bárki Nyugat felé orientálódjon, és próbálja ezt megakadályozni, de Grúzia egy szuverén ország.” Ez mondta az ATV-nek a grúz parlament volt képviselője. Nona Mamulashvilit a Heti Világhíradó a külföldi ügynökökről szóló, új grúziai törvényről kérdezte, amely ellen tömegek tiltakoznak.

Hirdetés

Hetek óta tüntetnek Grúziában a civil szervezeteket megbélyegző törvény ellen, amelyet második olvasatban már elfogadott a parlament. Nona Mamulasvili volt képviselő elmondta: a kormány tavaly is megpróbálta elfogadtatni a törvényt, de a tiltakozás hatására akkor letett róla.

„Arról győzködték a közvéleményt, hogy a törvény amerikai és európai mintára született, de 2012-ben Putyin állt elő ilyen javaslattal. Ez nem az átláthatóságról szól, hanem arról, hogy első lépésben a civil szervezeteket, majd minden kritikus hangot külföldi ügynökként bélyegezzenek meg, ahogy azt Oroszországban láttuk. Mindezt azért, hogy elhallgattassák őket” – fejtegette a volt képviselő a Heti Világhíradónak.

A jogszabály előírja, hogy azon szervezetek, amelyek bevételeik legalább ötödét külföldről kapják, idegen érdekek kiszolgálóiként regisztrálják magukat. A törvényt sokat bírálta az Európai Unió, amely tavaly adott tagjelölti státuszt a kevesebb mint 4 milliós Grúziának.

„A Grúz Álom nevű kormánypártot vezető oligarcha pár napja nyíltan beszélt arról, hogy az ország változtatni fog az eddigi külpolitika irányán. A grúzok 85 százaléka az euroatlanti integrációt támogatja, ezt ássa alá a mostani törvényjavaslat és az oligarcha kijelentése” – mondta Mamulasvili.

A Kaukázusban fekvő Grúzia 1801-től az Orosz Birodalom, 1921-től a Szovjetunió része volt. Az oroszok a 90-es években, majd 2008-ban katonai erővel szakították el tőle Abháziát és Dél-Oszétiát. Utóbbi háborút azután vívták, hogy a NATO vezetői a bukaresti csúcson tagságot ígértek az országnak.

„Grúzia volt az oroszok kísérleti terepe. Mivel a tetteik büntetlenül maradtak, 2014-ben Ukrajnában folytatták, amely ellen 2022-ben teljes körű inváziót indítottak. Mióta minket megtámadtak, nem vagyunk diplomáciai kapcsolatban, de a Grúz Álom a 2012-es hatalomra jutása után azt mondta: nem akarják feldühíteni Oroszországot, és pragmatikus kapcsolatot akarnak vele” – vélekedett a volt grúz képviselő.

Nona Mamulasvili öccse az ukránok oldalán harcoló grúz légió parancsnoka. A volt grúziai képviselő szerint Oroszország mindig talál ürügyet az agresszióra, Ukrajnától is már 10 éve elszakította a Krímet, pedig akkor Kijev csak az Európai Unió, és nem a NATO felé közeledett.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek