Nagyvilág

Közel a vég? Dél-Korea „nemzeti vészhelyzetet” hirdetett

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Dél-Korea vezetője csütörtökön bejelentette: egy új minisztériumot hozna létre annak érdekében, megoldás szülessen a "nemzeti vészhelyzetként" aposztrofált katasztrofálisan alacsony születési számra és egyre mélyülő demográfia válságra. 

Hirdetés

Yoon Suk Yeol dél-koreai elnök televíziós beszédében azt mondta, a parlament segítségét fogja kérni a szóban forgó minisztérium létrehozásához. „Be fogjuk vetni minden képességünket annak érdekében, hogy orvosoljuk ezt a katasztrofálisan alacsony születési számot, ami már gyakorlatilag nemzeti vészhelyzetnek tekinthető” – fogalmazott.

Yoon később azt is elismerte, hogy a kormány egyébként szinte semmilyen erőfeszítést nem tett az emberek életszínvonalának növelésére. Most azonban megígérte, hogy hivatali idejének következő három évében a gazdaság fejlesztésére és az alacsony születésszám orvoslására fogja fordítani. 

Dél-Koreában világviszonylatban is rettenetesen alacsony a születési ráta. A 2023-as adatok szerint egy dél-koreai nő élete során 0,72 gyermeket szül, ami még a korábbi, 0,78-as arányhoz képest is romlott egy év alatt. Ennek a számnak 2,1-nek kellene lennie ahhoz, hogy egy ország működőképes maradhasson bevándorlók nélkül is. Az adatok azt az „időzített bombát” támasztják alá, amin Dél-Korea és még néhány ázsiai ország ül a hihetetlenül gyorsan öregedő társadalmaik miatt  – írja a CNN

A problémával persze több európai nemzet is kénytelen szembesülni, de a folyamatos bevándorlás sokat segít a helyzeten. Dél-Korea, Japán és Kína azonban hallani sem akar a bevándorlásról annak érdekében, hogy elkerüljék a demográfiai katasztrófát. Szakértők szerint az elkeserítő adatok oka többek között a szerény munkalehetőségekben, a stagnáló bérekben illetve a fiatalabb generációk kiábrándultságában keresendő. Az azonban mindeddig nem bizonyult hatékonynak, ha a regnáló hatalom pusztán anyagi támogatással próbálta meg orvosolni a helyzetet. 

Egy 2022-es beszédében Yoon is kijelentette, hogy az elmúlt 16 évben több mint 200 milliárd dollárt költöttek a népesség növelésére – eddig eredménytelenül. Az olyan társadalmi kezdeményezések, mint a fizetett apasági szabadság meghosszabbítása, „babutalványok” kiutalása az újdonsült szülőknek illetve a férfiak otthoni munkában való részvételét célzó kampányok egyike sem tudta megfordítani ezt a tendenciát. 

Szakértők szerint a probléma inkább az egyszülős háztartások megbélyegzése, a „nem hagyományos” párkapcsolatokkal szembeni diszkrimináció illetve az azonos nemű párok társadalmi kirekesztettsége. 

Korábban Japán is hasonló cselekvési tervvel próbálta kicsikarni a gyerekvállalást – szintén kevés sikerre. l2023 januárjában Fumio Kishida japán miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy Japán „a működőképessége legszélén táncol” a csökkenő születési ráta miatt, és bejelentette, hogy a helyzet megoldására egy új kormányzati ügynökséget tervez létrehozni. 

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek