A NATO éles figyelmeztetést adott ki az Európa-szerte tapasztalható „ellenséges” orosz tevékenység miatt.
A 32 tagú katonai szövetség csütörtökön kiadott közleményében azt mondta, hogy „mélyen aggódik Moszkva közelmúltbeli rosszindulatú tevékenysége miatt”, amelyet a nyugati biztonságra jelentett fenyegetésnek nevezett. – írja az Euronews.
Rámutatott „dezinformációra, szabotázsra, erőszakos cselekményekre, kiber- és elektronikus beavatkozásra… és egyéb hibrid műveletekre”.
A NATO szerint Csehország, Észtország, Németország, Lettország, Litvánia, Lengyelország és az Egyesült Királyság is érintett.
Az Egyesült Államok vezette katonai szövetség ezeket az incidenseket „annak az egyre intenzívebbé váló tevékenységkampánynak a részének nevezte, amelyet Oroszország továbbra is folytat az euroatlanti térségben, többek között a szövetség területén és a közvetítőkön keresztül”.
„Támogatjuk az érintett szövetségeseket és szolidárisak vagyunk velük” – fogalmazott közleményében a NATO, elítélve „Oroszország magatartását”.
„Továbbra is növelni fogjuk ellenálló képességünket, valamint alkalmazni és fejleszteni fogjuk a rendelkezésünkre álló eszközöket az orosz hibrid akciók ellensúlyozására és megtámadására, és biztosítani fogjuk, hogy a szövetség és a szövetségesek felkészültek legyenek a hibrid akciókkal vagy támadásokkal szembeni elrettentésre és védelemre.”
Vlagyimir Putyin elnök 2022-es teljes körű ukrajnai inváziója a közelmúlt történetének legsúlyosabb feszültségét váltotta ki Oroszország és a Nyugat között, miközben a legtöbb európai főváros és Washington határozottan támogatja Kijevet.
A kirohanás heves retorikához és a hibrid háború formáihoz vezetett, amelyek a hagyományos katonai erőt nem hagyományos gazdasági, politikai és társadalmi tevékenységekkel vegyítik.
Margus Tsahkna észt külügyminiszter szeptemberben kizárólag az Euronewsnak nyilatkozva arra figyelmeztetett, hogy Moszkva a hibrid támadás egyik formájaként migránsokat küld át a 300 kilométer hosszú határon.
A balti országok többször figyelmeztettek arra, hogy Moszkva szándékosan zavarja a GPS-navigációs rendszereket a térségükben, ami jelentős fennakadásokat okoz a légi közlekedésben.
A NATO csütörtöki nyilatkozatában fogadkozott, hogy a tagállamok nem riadnak vissza attól, hogy az orosz hadsereg elleni harcban Ukrajnának a nagyon szükséges katonai és pénzügyi segítséget nyújtsák.
A szövetség nyilatkozata a Moszkvához állítólagosan köthető személyek elleni vádemelések és vizsgálatok megugrása közepette született.
A német hadsereg egyik századosának áprilisban a nyugati Düsseldorf város bíróságán beismerte, hogy Oroszországnak kémkedett és államtitkokat szivárogtatott ki. Eközben egy brit férfit azzal vádoltak meg, hogy a Wagner orosz zsoldoscsoportnak dolgozott.
Április végén letartóztattak egy orosz állampolgárt két ukrán meggyilkolása miatt a felső-bajorországi Murnau falu egyik bevásárlóközpontjában. A nyomozás még tart, a hatóságok szerint a gyilkosság politikai indítékát „jelenleg nem lehet kizárni”.
Ezek az esetek azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Az Európai Parlament márciusban közölte, hogy „vizsgálja” azokat az állításokat, amelyek szerint európai parlamenti képviselőket fizettek azért, hogy orosz propagandát terjesszenek.
Az európai törvényhozók áprilisban állásfoglalást adtak ki, amelyben határozottan elítélték az ilyen törekvéseket, miután több olyan eset is napvilágot látott, amelyeket a Parlament „a Kreml által támogatott, az európai demokratikus folyamatok befolyásolására és aláásására irányuló kísérleteknek” nevezett.
„Minden ilyen taktikának – mondják – következményekkel kell járnia” – áll az április 25-én közzétett nyilatkozatban.