Az indiai demokrácia öt évente egyszer maradandó nyomot hagy az állampolgárok ujján, ahogy történik ez most is: a szavazás tisztaságáért felelős bizottság ugyanis „letörölhetetlen” tintával jelöli meg minden szavazó ujját, hogy így vegyék elejét a kettős szavazásnak. Amint az állampolgár megérkezik a szavazóhelyiségbe, tintába mártják a bal mutatóujját, ami annyira tartós, hogy a következő két hétben biztosan nem szabadul tőle. A módszer bár kissé kezdetleges, de Indiában annyira hatékonynak bizonyult, hogy már évtizedek óta alkalmazzák.
„A miniszterelnöktől kezdve a legátlagosabb emberig mindenki köteles felmutatni a mutatóujját”
– fogalmazott K Mohammed Irfan, a Mysore Varnish and Paints Limited (MVPL) , a különleges folyadékot gyártó és forgalmazó állami cég ügyvezető igazgatója. Egyenesen a demokrácia jelképévé avanzsált – mondta a CNN-nek egyszer egy interjúban. A Karnataka állam délnyugati részén található Maiszúr városában a helyi gyár dolgozói több hónapig dolgoztak a közel 2,7 millió tintafiola előkészítésén, de szükség is volt rá, hiszen az indiai a világ egyik legnagyobb választása, nagyjából 960 millió ember jogosult a szavazásra.
Egy szigorúan titkos összetevő
Egy adag, választásokra előkészített tintacsomag 700 szavazóra elegendő folyadékot tartalmaz. És hogy mi a tinta hihetetlen tartósságának a titka? Ez bizony titok marad. Készítői szigorú titokban őrzik 1951 óta, de mint mondják, semmi más célt nem szolgál, és nem is gyártanak belőle többet, csak ami a választásokhoz kell. Amikor az újonnan függetlenné váló Indiában 1951-ben és 1952-ben megtartották az első általános választásaikat, a hatóságok a csalások elkerülése érdekében letörölhetetlen tintával jelölték meg a szavazókat.
„Egy olyan országban, ahol nem volt transzparens és nyomon követhető dokumentálás a születéskor, és ahol több millió menekült élt, komoly és aggasztó kérdés volt, hogy hogyan biztosítsuk a választások tisztaságát és hogyan akadályozzuk meg a kettős szavazást”
– fogalmazott Ornit Shani író, hozzátéve, hogy több tisztviselő is azon a véleményen volt; csak bonyolítani fogja a folyamatot, de a közvélemény végül győzedelmeskedett és bevezették a tintázást. „Ráadásul az, hogy minden szavazó, kaszttól, osztálytól és vallástól függetlenül, ugyanabban a sorban áll és várja, hogy megjelöljék az ujját, mielőtt leadná a szavazatát, hozzájárul a szavazategyenlőség demonstrálásához” – mondta Shani.
A világ több országában is népszerű
A festék- és tintagyártó céget 1937-ben alapította Maiszúr akkori maharadzsája, Krishna Raja Wadiyar IV. Amikor nem a választásokhoz gyártanak tintát, akkor a tömegközlekedési szektort látják el festékkel – magyarázta Irfan. A letörölhetetlen tinta azonban India határain túl is nagy népszerűségnek örvend: a cég 35 ország kormányát látja el a bűvös folyadékkal. Ilyen például Ghána is, ahova az 1970-es évektől szállítanak festéket. A ghánai választási bizottság azonban nemrég jelentette be, hogy fokozatosan felszámolják a letörölhetetlen tintát és helyette bevezetik a biometrikus ellenőrzési módszereket.
Mukulika Banerjee, a London School of Economics antropológiai szakértője szerint az ujjak megjelölés egyrészt egyáltalán nem idegen az indiai kultúrától, ahol alapvetően is henna díszeleg a nők kezén vagy lábán, illetve egyfajta társadalmi nyomást is kreál. „A szavazás kezdetekor az az első dolog, hogy az emberek megnézik a másik mutatóujját, és ha nincs összetintázva, akkor azonnal megkérdezik, miért nem ment el szavazni” – fogalmazott.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)