Nagyvilág

Tucker Carlson megkérdezte Orbán Balázst, miért utálja jobban a Biden-kormány Magyarországot, mint Észak-Koreát?

Morvay Péter
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Negyven perces interjút készített a neves amerikai riporter Orbán Balázzsal, amelyben többek között a Putyinhoz való viszonyról is kérdezte a politikust.

Hirdetés

Azt már március elején sejteni lehetett, hogy Tucker Carlson interjút forgatott Orbán Balázssal, akinek az X-oldalán meg is jelent egy fotó az előkészületekről. Ez a beszélgetés került most fel a Tucker Carlson Network oldalára. 

Carlson az interjú elején – amely teljes terjedelmében előfizetők számára hozzáférhető – felidézte, hogy miközben diplomáciai körökben azt hallja Magyarországról, hogy „félelmetes fasiszta, teokratikus rendőrállam”, saját személyes tapasztalatai egészen mások voltak, amikor Budapesten járt. 

Ennek az okáról Orbán Balázs elmondta, hogy a mai washingtoni és brüsszeli liberális elit nem érti, kis nemzetek ragaszkodnak a szuverenitásukhoz.

Új világrend formálódik

„Jogunk van eldönteni, hogy kivel fogunk együtt élni és kivel leszünk együtt egy szövetségi rendszerben és miként kormányozzuk magunkat. Ez új dolog a számukra, nem szoktak hozzá. De ha komolyan vesszük a szuverenitást, akkor azt naponta gyakorolnunk kell” – mondta a miniszterelnök politikai igazgatója.

„Reméljük, hogy ennek a világrendnek vége, és valami új jön, ami nemzeti konzervatív elképzeléseken alapul.” – mondta Orbán, aki hangsúlyozta, hogy ez nem valósul meg automatikusan, hanem küzdeni kell érte, politikusoknak és közéleti gondolkodóknak egyaránt. „Minden országnak – Magyarországnak éppúgy, mint az Egyesült Államoknak – van feladata ebben a változó világrendben, és ez alapja lehet egy újfajta szövetségnek.”

A politikus a nemzeti sajátosságok példájaként említette, hogy amikor az angol futballválogatott Budapesten a BLM-mozgalom szokása szerint letérdelt a mérkőzés előtt, a stadionban a lelátón több tízezer gyerek spontán kifejezte a nemtetszését (a zártkapus mérkőzésen az UEFA korlátozása miatt felnőtt szurkolók nem vehettek részt, csak gyerekek és kísérőik – a szerk.)

„Ez nem a mi kultúránk, mert a mi problémáink mások” – mondta Orbán Balázs, aki szerint az ilyen kulturális imperializmussal szemben a nemzeteknek meg kell védeniük magukat.

Az amerikai műsorvezető azt is felvetette, hogy Washingtonban gyakran a Kreml bábjaként tekintik Orbán Viktort és Magyarországot. Ennek okáról a politikai igazgató elmondta, hogy Magyarország és Oroszország viszonya a történelemben nagyon összetetten alakult, többször kellett a szabadságunkért harcolnunk az oroszok ellen.

„Azonban ki kell alakítanunk egy modus viviendit, mert nem érdekünk, hogy perifériává váljunk, és mi legyünk a nyugat utolsó frontvonala” – véli Orbán, aki szerint Magyarország a kereskedelmi útvonalak találkozásánál fekszik, és ennek az előnyeit szeretnénk kihasználni.

A NATO-tagság nem cél, hanem eszköz

Arra a felvetésre, hogy a NATO-tagság Magyarország számára védelmet vagy inkább fenyegetettséget jelent az új hidegháború idején, Orbán Balázs elmondta, hogy „a NATO nagyon fontos eszköz, de nem maga a cél.” Úgy véli, a legfontosabb szempont az, hogy mi szolgálja az ország szuverenitását, ezért kell hangsúlyt tenni az önvédelemre.

Az orosz-ukrán háborúról Orbán kifejtette, hogy Magyarország célja az eszkaláció elkerülése, mert annak a vége egy „nyílt háború lehet a NATO és Oroszország között. Ez a lehető legrosszabb fejlemény lenne. Senki nem akarja ezt, de ugyanakkor senki nem elég erős arra, hogy egyedül megállítsa”. 

Orbán Balázs egyetértett a műsorvezetővel abban, hogy a jelenlegi amerikai kormányzat nem a háború lezárásában, hanem elnyújtásában érdekelt, és látszólag még a harmadik világháború veszélyének az árnyéka sem jelent ebben fékező erőt.

„A migráció célja a társadalmi összetartás rombolása”

Utolsó kérdésként Tucker Carlson felvetette, hogy a washingtoni döntéshozók szemében Magyarország „túl fehér és túlságosan keresztény”, ezért szeretnék ezt a jelleget a tömeges migrációval megváltoztatni. „Magyarország ennek – egyedüliként Európában – ellenállt. De vajon 10-15 év távlatában ez jó döntésnek bizonyul-e?” – kérdezte a műsorvezető.

Orbán Balázs szerint azonban bármilyen fájdalmas is, hogy embereket kell megállítanunk a határainknál, ez az egyetlen lehetőség arra, hogy megőrizzük a nyelvünket, kultúránkat és a társadalmunk alapját jelentő közösséget. „Ezt a társadalmi összetartást felépíteni nagyon nehéz, lerombolni azonban rendkívül könnyű. A migrációval kapcsolatos döntések romboló következményeit már látjuk számos nyugati országban.” – hangsúlyozta a miniszterelnök politikai igazgatója.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek