A poliuretánt a telefontokoktól a tornacipőkig mindenben használják, de nehéz újrahasznosítani, és főleg szemétlerakóba kerül. A kutatók azonban egy sci-fihez hasonló megoldással álltak elő. Műanyagevő baktériumok spóráinak beépítésével olyan műanyagot fejlesztettek ki, amely képes önmagát elpusztítani – írja a BBC.
A spórák a műanyag hasznos élettartama alatt nyugalmi állapotban maradnak, de újra életre kelnek, és elkezdik megemészteni a terméket, amikor a komposztban lévő tápanyagokkal érintkeznek. Van remény, hogy „csökkenthetjük a műanyagszennyezést a természetben” – mondta Han Sol Kim, a Kaliforniai Egyetem San Diego-i kutatója.
További előnye lehet, hogy a spórák növelik a műanyag tartósságát. „Eljárásunk masszívabbá teszi az anyagokat, így meghosszabbítja azok hasznos élettartamát” – mondta Jon Pokorski, a kutatótárs. Az új műanyagon jelenleg még csak laboratóriumi körülmények között dolgoznak, de néhány éven belül a valóságban is megjelenhet egy gyártó segítségével – tette hozzá.
A műanyaghoz hozzáadott baktérium típusa a Bacillus subtilis, amelyet széles körben használnak élelmiszer-adalékanyagként és probiotikumként. Létfontosságú, hogy a baktériumokat génmanipuláltnak kell lenni ahhoz, hogy ellenálljanak a műanyaggyártáshoz szükséges nagyon magas hőmérsékleteknek.
De nem mindenkit győz meg a hagyományos műanyagok biológiailag lebomló alternatíváinak kifejlesztésének ötlete. Egyes tudósok azzal érvelnek, hogy sokkal jobb, ha eleve csökkentik a felhasznált műanyag mennyiségét. A közelmúltban zárult le Kanadában a jövőbeli műanyagszerződésről szóló ENSZ-tárgyalások utolsó előtti fordulója, amelynek célja a műanyagszennyezés elleni globális megállapodás megkötése.
Steve Fletcher professzor, a Portsmouthi Egyetem Revolution Plastics Institute igazgatója szerint a műanyagszennyezés elleni küzdelem leghatékonyabb módja a műanyaggyártás globális, jogilag kötelező érvényű csökkentéséről szóló megállapodás.
„Óvatosan kell eljárni az ilyen típusú lehetséges megoldásokkal, amelyek azt a benyomást kelthetik, hogy kevesebbet kell aggódnunk a műanyagszennyezés miatt, mert a környezetbe kerülő műanyagok gyorsan és ideális esetben biztonságosan lebomlanak. Egyelőre a műanyagok túlnyomó többségénél ez nem így van” – mondta Fletcher professzor.
A kutatást a Nature Communications folyóiratban tették közzé.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)