Amy Pope, a Nemzetközi Migrációs Szervezet főigazgatója elmondta, hogy január óta mintegy 3000 szíriai hagyta el Libanont, míg tavaly egész évben 4500-an. Sokan közülük a mintegy 180 kilométerre fekvő Ciprus felé vették az irányt – írja az Apnews.
Válaszul Ciprus a hónap elején felfüggesztette a szíriai állampolgárok menedékkérelmeinek feldolgozását a nagy szám miatt. A ciprusi hatóságok a jelentések szerint rendőrségi járőrhajókat küldtek a libanoni felségvizeken kívülre, hogy meghiúsítsák a Ciprus felé tartó menekülthajók útját.
Pope az Associated Pressnek elmondta, hogy a kormányok csökkentik a több mint 13 éve polgárháború sújtotta Szíriából elmenekült emberekkel foglalkozó ügynökségeknek nyújtott segélyek finanszírozását, és ez csak ront a helyzeten. Ugyanakkor egyes libanoni közösségek kezdenek belefáradni a befogadásukba.
„Aggódom amiatt, hogy egyre nehezebb lesz a szíriaiaknak biztonságban maradniuk Libanonban. És amikor az emberek nem tudnak biztonságban maradni egy helyen, akkor azt teszik, amit minden ember tesz: megnézik, hová mehetnek” – mondta Pope.
„A számok egyre magasabbak” – mondta. „Libanon egyre kevésbé vendégszerető hely számukra.”
Arra a kérdésre, hogy miért csökkentik a szíriai menekülteknek nyújtott segélyeket, Pope azt mondta: „Mert a konfliktusok száma megnőtt, mert a szíriai lakosságot már majdnem 10 éve kitelepítették, mert a feltételezések szerint nem támogathatjuk tovább a szíriaiakat, amikor egyre több ember érkezik a világ különböző részeiről”.
A ciprusi kormány szerint az omladozó libanoni gazdaság, valamint az izraeli-Hamász háború és az Izrael és Libanon között nemrégiben lezajlott, egymás ellen irányuló támadások okozta bizonytalanság azt eredményezte, hogy rengeteg, migránsokkal – szinte kizárólag szíriaiakkal – túlterhelt hajó érkezett a szigetre.
Nikosz Hrisztodulasz ciprusi elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője csütörtökön Bejrútban tárgyalnak egy lehetséges segélycsomagról.