Az Európai Bizottság első ízben kezdeményez ellenőrzést a 2022-ben hatályba lépett nemzetközi közbeszerzésről szóló uniós rendelet alapján, amelynek célja, hogy egyenlő versenyfeltételeket biztosítson az EU-n kívül pályázó vállalatoknak, és ösztönözze a közbeszerzési piacok kölcsönös megnyitását.
A testület által összegyűjtött bizonyítékok arra utalnak, hogy az orvostechnikai eszközök kínai beszerzési piaca fokozatosan zártabbá vált az európai és külföldi cégek, valamint az EU-ban gyártott termékek előtt. Kína intézkedései tisztességtelenül különbséget tesznek a helyi és a külföldi vállalatok, valamint a helyben gyártott és az importált orvostechnikai eszközök között – olvasható a bizottsági sajtóközleményben. MTI.
Az Európai Bizottság felkéri a kínai hatóságokat, hogy adjanak tájékoztatást, és indítsanak párbeszédet a diszkriminatív intézkedések megszüntetése érdekében.
A vizsgálat kilenc hónapos határidőn belül zárul le, amelyet a testület indokolt esetben öt hónappal meghosszabbíthat. A végleges lezárást követően a bizottság jelentést tesz közzé az ellenőrzés eredményeiről és a javasolt intézkedésekről, amelyet az Európai Parlament és az uniós tagállamok kormányait tömörítő tanács elé terjesztenek. Amennyiben nem sikerül megoldani a kérdést, az EU korlátozhatja a kínai vásárlók, áruk és szolgáltatások hozzáférését az uniós piachoz.
Vang Venbin, a kínai külügyminisztérium szóvivője azt nyilatkozta a vizsgálattal kapcsolatban, hogy „az árt az EU megítélésének”.
„A külvilág azt tapasztalja, hogy az EU fokozatosan halad a protekcionizmus felé” – jelentette ki. Felszólította az Európai Bizottságot, hogy hagyjon fel a „hamis jogcímmel a kínai vállalkozások alaptalan elnyomására és korlátozására” irányuló tevékenységével.
Kína és Németország gazdasági kapcsolatáról itt és itt írtunk bővebben.