Nagyvilág

Folyamatosan erősödik a német szélsőjobb, de egyre több a botrány körülöttük.

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Az AfD főként a volt keletnémet tartományokban erős, ott viszont kimagaslóan. Harminc százalék vagy azt is meghaladó a népszerűségük a három, az idén választásra készülő tartományban, Brandenburgban, Szászországban és Türingiában.

Hirdetés

Az év elején több százezren vonultak az utcákra Németországban, miután kiderült, hogy AfD-tagok többek között neonácikkal tárgyalnak a már német földön született, de bevándorló hátterű emberek millióinak kitelepítéséről. Aztán egy újabb botrány következett, amikor kiszivárgott, hogy európai politikusokat a Voice of Europe hírportálon keresztül finanszírozhat Moszkva. A német radikális párt EP-listájának második helyezettje is az érintettek között van, az utóbbi napokban pedig már olyan információk is napvilágot láttak, hogy a listavezetőjük is pénzt kaphatott az Ukrajna elleni agitációjáért, hogy aztán az asszisztensét letartóztassák Kínának való kémkedés gyanújával. Megrengetheti-e mindez a folyamatosan erősödő német szélsőjobbot? – írja a 24.hu.

Bár egy ideig remegett a léc, úgy tűnik, kiáll a parlamenti képviselője és EP-jelöltje, Petr Bystron mellett a szélsőjobboldali-populista Alternative für Deutschland (AfD). Az Alternatíva Németországért párt Bundestag-képviselőjeként 2017 óta tevékenykedő politikust (aki jelenleg a külpolitikai bizottság AfD-csoportjának a vezetője is) azzal vádolják, hogy egyike azoknak, akik Ukrajna ellen agitáltak, és ezért Oroszországtól pénzt is kaptak.

Már éppen valamelyest lecsengett volna az ügy, amikor jött az újabb bomba: a jelenlegi európai parlamenti képviselővel, listavezetővel, Maximilian Krah-val kapcsolatosan is felmerült a gyanú: ő is kaphatott rendszeresen pénzt orosz forrásból. Hétfőn a pártvezetésnek magyarázkodhatott a hírek miatt, hogy aztán kedd hajnalban – Kínának folytatott kémkedés vádjával – letartóztassák az asszisztensét.

A pártvezetésnek Bystron ártatlanságát kell feltételeznie

– erre jutott az AfD, miután április 8-án meghallgatta a politikust az üggyel kapcsolatban. A két társelnök, Alice Weidel és Tino Chrupalla közös közleményükben azt írták: párttársuk a vádakat „vehemensen elutasította”, továbbá leszögezte, hogy soha nem kapott sem pénzt, sem más ellenszolgáltatást Moszkvától.

Bystron tehát a pénz átvételét tagadja hevesen, nem pedig azt, hogy Kreml-barát befolyásolásra törekszik. A találkozó utáni közleményében a pártvezetés hitet tett az ügy „átfogó tisztázása” mellett, egyúttal azt kérik, akiknek bizonyítékuk van a képviselőjük bűnösségéről, tudassák velük.

Bystron annyit bevallott, hogy ismeri a VoE mögött álló két személyt, a Putyin-közeli, az állampolgárságától már megfosztott ukrán oligarchát, Viktor Medvegycsukot (őt Ukrajnában hazaárulással vádolták, és egy fogolycsere révén tette át a székhelyét Moszkvába), valamint a hírlapot ténylegesen irányító  – a vádak szerint a pénzt osztogató – orosz Artyom Marcsevszkijt, akiket most a csehek szankciós listára helyeztek.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek