„Eljött az idő, hogy a határt a kereskedelem és a prosperitás csomópontjává tegyük” – szögezte le Sarif.
Raiszi hétfőn érkezett Pakisztánba, a háromnapos látogatás célja a két ország közötti kapcsolatok erősítése a januárban kirobbant diplomáciai feszültséget követően. A pakisztáni miniszterelnöki hivatal azt közölte, a felek eddig nyolc együttműködési megállapodást írtak alá. – írja az MTI.
Az iráni külügyminiszter szombaton Libanonban járt, ahol megegyeztek Libanonnal, hogy nem fogják kiterjeszteni az ellenségeskedést a térségben.
Hivatalos források szerint az egyeztetésen szóba került az Irán és Pakisztán által közösen építendő gázvezeték ügye is. Az építkezések 2014-ben álltak le, miután Washington tiltakozott a terv ellen, mely szerinte sérti a Teheránra 2013-ban – az iráni nukleáris program miatt – kirótt szankciókat.
Teherán és Iszlámábád között januárban vált feszültté a viszony, mert Irán drónokkal és rakétákkal támadta Dzsais el-Adl nevű, Teherán által terroristának minősített szeparatista lázadószervezet pakisztáni területen található feltételezett bázisait. Ezt követően Pakisztán is légicsapásokat hajtott végre iráni területen.
A sajtótájékoztató további részében Sarif méltatta a teheráni kormány „Gáza melletti határozott kiállását”, és egységre szólította fel a muszlim országokat a gázai háborúval kapcsolatban, valamint azonnali tűzszünetet sürgetett.
Leszögezte: Pakisztán a palesztin nép mellett áll.
Raiszi a gázai háború kapcsán bírálta az ENSZ-t, mely szerinte csak beszél az emberi jogokról, „de teljesen tehetetlen”, s azt vetette az Egyesült Államok „és egyéb nyugati országok” szemére, hogy „támogatják Izrael Gázai övezetben végrehajtott gyilkosságait”.
Irán április 13-án intézett drón-és rakétatámadást Izrael ellen, Teherán a műveletet jogos önvédelemnek nevezte, miután Izrael feltételezhetően légicsapást intézett Irán damaszkuszi konzulátusa ellen.