Az amerikai képviselőház szombaton megszavazta a TikTok betiltását, ha az alkalmazás tulajdonosa nem szakítja meg kapcsolatait Kínával. A jogszabály része volt egy amerikai külpolitikai csomagnak, amely tartalmazta Ukrajna támogatását is, és akár már jövő héten törvényerőre is emelkedhet.
Az elmúlt hónapokban amerikai tisztviselők aggodalmuknak adtak hangot a TikTok fiatalok körében tapasztalható népszerűsége miatt. Azt állítják, hogy a TikTok tulajdonosa, a Bytedance aláveti magát Pekingnek – azonban ezt a vádat a vállalat többször is tagadta – írja a BBC.
A TikTok-törvényt egy olyan, a törvényhozók által jóváhagyott csomagba foglalták bele, amely tartalmazza azt is, hogy az Egyesült Államok 61 milliárd dollár külföldi segélyt küldene Ukrajnának, valamint pénzügyi támogatást nyújtana Izraelnek és Tajvannak is. A képviselőház először a TikTok jövőjéről szavazott: 360 igen és 58 nem szavazat mellett elfogadták az „eladás vagy betiltás törvénytervezetet.”
A szenátus várhatóan a jövő héten szavaz a törvényjavaslatról, és korábban Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy aláírja a jogszabályt.
Ha a törvényjavaslat törvényerőre emelkedik, a Bytedance-nek kilenc hónapja lesz arra, hogy eladja a részesedését – egy lehetséges három hónapos hosszabbítással, amíg az eladás folyamatban van -, vagy pedig a TikToknak betiltással kell szembenéznie.
A TikTok szóvivője elítélte a törvényjavaslatot, mondván, hogy „170 millió amerikai szólásszabadságát taposná el, hétmillió vállalkozást pusztítana el, és bezárna egy olyan platformot, amely évente 24 milliárd dollárral járul hozzá az amerikai gazdasághoz”. Korábban kijelentették azt is, hogy a ByteDance nem Kína vagy bármely más ország ügynöke. A ByteDance pedig ragaszkodik ahhoz, hogy nem kínai cég, és rámutat arra a sok globális befektetési cégre, amelyek 60%-ban tulajdonosai.
Az amerikai képviselőház márciusban megszavazta, hogy a ByteDance hat hónapot kapjon arra, hogy eladja a TikTokot nem kínai tulajdonosoknak, különben az alkalmazást blokkolják az Egyesült Államokban – de a törvényjavaslat még a szenátus jóváhagyására vár.
A 2012-ben kínai vállalkozók által alapított ByteDance először a Douyin nevű rövid videóalkalmazással ütötte meg a főnyereményt Kínában. Egy évvel később elindította a TikTok nemzetközi változatát.
A közösségi média alkalmazást betiltották Kínában, de öt év alatt egymilliárd felhasználóra tett szert világszerte. Jelenleg egy Los Angeles-i és szingapúri székhelyű korlátolt felelősségű társaság működteti, de alapvetően a ByteDance tulajdonában van.
Bár az alapítók csak 20%-os tulajdonrésszel rendelkeznek a ByteDance-ben, ez a vállalat irányító részesedése. Körülbelül 60%-a intézményi befektetők tulajdonában van, köztük olyan nagy amerikai befektetési cégek, mint a General Atlantic, a Susquehanna és a Sequoia Capital. A fennmaradó 20% a világszerte dolgozók tulajdonában van. Az öt igazgatósági tagból három amerikai. Pekingnek a magáncégek felett az elmúlt években gyakorolt befolyása azonban aggasztja az Egyesült Államokat amiatt, hogy a Kínai Kommunista Párt milyen nagy befolyással bír a ByteDance és a birtokában lévő adatok felett. Kína ezeket az aggodalmakat amerikai paranoiának minősítette, és figyelmeztetett, hogy a TikTok betiltása „elkerülhetetlenül visszaüt az USA-ra”. A TikTok 2022 óta a biztonsági aggályok eloszlatása érdekében az összes amerikai felhasználó adatait a texasi székhelyű Oracle technológiai óriáscégen keresztül irányítja. A TikTok hangsúlyozta, hogy az amerikai adatokat elkerítik és az Oracle amerikai szerverein tárolják.
A szombati szavazás előtt Raja Krishnamoorthi republikánus képviselő – a törvényjavaslat társszerzője – a BBC World Business Report című műsorában elmondta, hogy azt szeretnék, ha az alkalmazás továbbra is működne. „Úgy gondolom, hogy még mindig sok jó tartalma van” – mondta. „De a legfontosabb, hogy nem egy ellenséges ország ellenőrzése vagy működése alatt áll”.