A kongresszus attól tart, hogy több millió amerikai adatai kínai kézbe kerülhetnek, ezért azt szeretnék elérni, hogy a TikTokot leválasszák a pekingi székhelyű cégről. A TikTok ugyanakkor korábban is közölte, hogy a ByteDance nem ügynöke Kínának, sem pedig más országnak. A vállalat továbbra is ragaszkodik ehhez az állításhoz, miszerint nem kínai cég, és rámutattak azokra a globális befektetési cégekre, amely 60%-ban tulajdonosa a cégnek.
Az alkalmazás rendkívüli sikere az Egyesült Államokban azonban újabb csapást okozott Washington és Peking között. Az amerikaiak ugyanis imádják a TikTokot: mintegy 170 millióan legalább egy órát szánnak az alkalmazásra minden egyes nap. 10 amerikai felhasználó közül 6 tinédzser, akiknek egyötöde azt állítja: „szinte állandóan” aktív a TikTokon. Sőt, az amerikaiak 40%-a azt állítja, az alkalmazás a rendszeres hírforrásuk is – derül ki a Pew Research Center adataiból.
A TikTok betiltását a szólásszabadság megsértéseként lehetne megtámadni. Emellett nehéz lenne ellenőrizni, és egy választási évben valószínűleg nem is lenne kívánatos. Bár a ByteDance-t az alkalmazás értékesítésére kényszeríteni látszólag egyszerűbb, ez a lehetőség is akadályokba ütközik – írja a BBC.
Egyrészt az elemzők szerint Peking mindent meg fog tenni, hogy megakadályozza az eladást. De ki venné meg a TikTok amerikai tevékenységét, amelyért egyes becslések szerint akár 100 milliárd dollárt (80,2 milliárd fontot) is elkérhetnek? És a legnagyobb kérdés: eladná-e a ByteDance a legsikeresebb alkalmazását?
Tik-tak
A 2012-ben kínai vállalkozók által alapított ByteDance először a Douyin rövid videóalkalmazással ütötte meg a főnyereményt Kínában. Egy évvel később elindította a TikTok-ot, mint annak nemzetközi változatát. A TikTokot betiltották Kínában, de öt év alatt egymilliárd felhasználót szerzett máshol. Jelenleg egy Los Angelesben és Szingapúrban is székhellyel rendelkező korlátolt felelősségű társaság működteti, de lényegében a ByteDance tulajdonában van.
Bár az alapítók csak 20%-os tulajdonrésszel rendelkeznek a ByteDance-ben, ez a vállalat irányító részesedése. Körülbelül 60%-a intézményi befektetők tulajdonában van, köztük olyan nagy amerikai befektetési cégek, mint a General Atlantic, a Susquehanna és a Sequoia Capital. A fennmaradó 20% a világszerte dolgozók tulajdonában van. Az öt igazgatósági tagból három amerikai.
Azonban Pekingnek a magáncégek felett gyakorolt befolyása aggasztja az Egyesült Államokat amiatt, hogy a Kínai Kommunista Párt milyen nagy befolyással bír a ByteDance és a birtokában lévő adatok felett. És ezek az aggodalmak nem alaptalanok.
Tavaly egy volt ByteDance-alkalmazott perben azt állította, hogy Peking 2018-ban hozzáférhetett a TikTok felhasználói adataihoz, hogy kémkedjen a hongkongi demokráciapárti tüntetők után. A ByteDance ugyanakkor tagadta ezt.
Az Egyesült Államok keményen fellép Kínával szemben, mivel a hírszerzési tisztviselők egyre gyakrabban figyelmeztetnek kémkedésre, megfigyelésre és hackertámadásokra. Washington 2022-ben megtiltotta öt kínai vállalat, köztük a Huawei és a ZTE kommunikációs eszközeinek értékesítését és behozatalát. Mostanra a gyanú kiterjedt az olyan infrastruktúrára is, mint a kínai gyártmányú daruk, amelyek gyakoriak az amerikai kikötőkben, sőt, a hadsereg is ezeket használja. Peking ezeket az aggodalmakat amerikai paranoiának minősítette, és arra figyelmeztetett, hogy a TikTok betiltása „elkerülhetetlenül visszaüt az USA-ra”.
2022 óta a TikTok az összes amerikai felhasználó adatait a texasi székhelyű Oracle technológiai óriáscégen keresztül irányítja a biztonsági aggályok kezelése érdekében. A TikTok hangsúlyozta, hogy az amerikai adatokat elkülönítik és az Oracle amerikai szerverein tárolják. A TikTok szingapúri vezérigazgatóját, Shou Zi Chew-t kevesebb mint egy év alatt kétszer is kihallgatta a Kongresszus.
Shou Zi Chew elhallgatta az alkalmazás kínai hatóságokkal való kapcsolatát – és személyes kapcsolatait. Többször is felhívta a figyelmet arra is, hogy ő szingapúri és nem kínai. A képviselőházi szavazás után pedig azt mondta, hogy a TikTok „továbbra is mindent megtesz, amit csak tud, beleértve a törvényes jogok gyakorlását is”, hogy megvédje az amerikai felhasználókat.
A ByteDance Washington megnyugtatására tett kísérletei ellenére az amerikai képviselőház márciusban elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely a népszerű platform betiltásához vezethet. A törvénnyel arra próbálják rákényszeríteni a kínai tulajdonost, hogy adja át az irányítást. A törvényjavaslat még a szenátus jóváhagyására vár.
Szombaton várhatóan ismét szavaznak erről az intézkedésről, azonban a törvényjavaslat újabb változatában kilenc hónapot kap a ByteDance-nek arra, hogy döntsön a TikTok sorsáról. Ha a szenátus elfogadja, és az eladás esélyei ígéretesnek tűnnek, Joe Biden elnök további 90 nappal meghosszabbíthatja a határidőt. Biden egyébként korábban már kijelentette, hogy aláírja a törvényt, ha az az asztalára kerül.
A TikTok árazása
A TikTok értékének meghatározása az eladás szempontjából trükkös. Magántulajdonban lévő cégként nem közöl pénzügyi részleteket, de a jelentések szerint az amerikai bevétele 2023-ban 16 és 20 milliárd dollár között lesz, ami a ByteDance bevételének akár 16%-át is kiteszi. „Egy normális piacon nem lenne nehéz 100 milliárd dolláros értékelést elérni. A jelenlegi politikai kockázatok és a likviditás hiánya mellett azonban az értékelés nagyot esne, ha mégis létrejönne a tranzakció” – mondta Li Jianggan, aki a szingapúri székhelyű Momentum Works kockázati tőkebefektetési céget vezeti.
Más szóval, ez egy kényszerértékesítéshez hasonlítana, ami további csapást jelentene a ByteDance eredményére. Az elemzők szerint a TikTok inkább leáll az USA-ban, minthogy néhány milliárd dollárt keressen, ugyanis a betiltás még mindig lehetővé tenné a visszatérést, „ha a körülmények megváltoznak, míg az eladás biztosabb kimenetelű.
Nem az USA lenne az első, amely blokkolja a TikTokot – India 2020-ban biztonsági aggályokra hivatkozva betiltotta az alkalmazást. A TikTok azonban azért élte túl azt a tilalmat, mert az indiai piac, amely akkoriban körülbelül akkora volt, mint most az amerikai piac, nem volt olyan nyereséges – mondta Jayanth N Kolla, a Convergence Catalyst technológiai tanácsadó cég alapítója.
Ma az USA a TikTok legnagyobb piaca, az összes felhasználó mintegy 17%-át teszi ki, és a legjövedelmezőbb is. „Ha a TikTok elveszítené amerikai tevékenységét, nem csak a felhasználói bázisát veszítené el, hanem a bevételének nagy részét is. Ez óriási veszteség” – mondta Kolla.
Ki akarja megvenni a TikTokot?
Egyrészt nem sok vállalat engedheti meg magának, hogy megvegye a TikTokot, és azokat, amelyeknek elég pénze lenne – mint például a Meta vagy az Alphabet – a versenyellenes törvények meggátolhatják. A másik akadálya pedig az, hogy az üzletbe beletartozik-e a TikTok úgynevezett ajánlómotorja, amely a mesterséges intelligencia által a tartalmakat juttatja el a felhasználókhoz – és amely kulcsfontosságú az alkalmazás sikeréhez.
Amikor az USA legutóbb 2020-ban megpróbálta kikényszeríteni az eladást, a ByteDance azt mondta, hogy az addiktív algoritmus, amelynek tulajdonosa, nem került szóba. A TikTok algoritmus nélküli eladása azonban Washington aggályait nem oszlatná el és vevőket sem vonzana.
Li szerint az algoritmus a „legvitatottabb” része minden megállapodásnak. „Bármely potenciális felvásárló, aki csak a TikTok felhasználói bázisát és tartalmát vásárolja meg, valószínűleg komoly árengedményt fog kérni.”