A portál szerint a háború második évében a frontvonalon közel 25%-kal több orosz katona veszítette életét, mint az első évben. A BBC, az orosz Mediazona független médiacsoport és az önkéntesek 2022 februárja óta számolják a halálos áldozatokat. A temetőkben az új sírok segítettek sok katona nevét megadni, emellett a hivatalos jelentésekből, az újságokból és a közösségi médiából származó nyílt forrású információk is segítették kideríteni, hogy pontosan hány orosz katona halhatott meg a háborúban.
A harcok második évében – a BBC eredményei szerint – több mint 27 300 orosz katona halt meg, ami azt tükrözi, hogy a területi nyereségek hatalmas emberi áldozatokkal jártak. Oroszország azonban nem kívánt nyilatkozni ezzel kapcsolatban.
Húsdarálóként előre
A húsdaráló kifejezést használták annak leírására, ahogyan Moszkva katonák tömegeit küldte előre könyörtelenül, hogy megpróbálják kifárasztani az ukrán erőket, és „utat csináljanak” az orosz tüzérségnek.
Az összesített halálos áldozatok száma – több mint 50 000 – nyolcszor magasabb, mint az egyetlen hivatalos nyilvános közlés , amelyet Moszkva valaha is adott a halálos áldozatok számáról 2022 szeptemberében.
Az orosz halálos áldozatok tényleges száma valószínűleg sokkal magasabb, ráadásul a BBC elemzése nem tartalmazza az oroszok által megszállt Donyeckben és Luhanszkban – Kelet-Ukrajnában – meghalt milicistákat.
Ukrajna eközben ritkán nyilatkozik a harctéri halálos áldozatainak mértékéről. Februárban Volodimir Zelenszkij elnök azt mondta, hogy 31 000 ukrán katona esett el – de az amerikai hírszerzésen alapuló becslések ennél nagyobb veszteségekről szólnak.
A BBC és a Mediazona legújabb listája a halott katonákról megmutatja, hogy Oroszország változó fronttaktikájának milyen durva emberi ára van.
Amikor az orosz hadsereg 2023 januárjában nagyszabású offenzívába kezdett az ukrajnai Donyeck régióban, meredeken megugrott a halálos áldozatok száma. Az oroszok Vuhledar városáért folytatott harc során „hatástalan, emberhullám stílusú frontális támadásokat” alkalmaztak a Háborús Tanulmányok Intézete (ISW) szerint. Szintén rengeteg katona halt meg 2023 tavaszán, amikor Bahmutért folyt a csata és a Wagner nevű zsoldoscsoport segített Oroszországnak elfoglalni a várost. A Wagner vezetője, Jevgenyij Prigozsin 22 000-re becsülte csoportja veszteségeit ez idő tájt. A kelet-ukrajnai Avgyijivka város tavaly őszi orosz elfoglalása szintén a katonai halálesetek újabb emelkedéséhez vezetett.
Sírszámlálás
A BBC és a Mediazona önkéntesei a háború kezdete óta Oroszország 70 temetőjében számolják össze az új katonai sírokat. A légi felvételek is azt mutatják, hogy a temetők jelentősen kibővültek: a Moszkvától délkeletre fekvő Rjazanyban található Bogorodszkoje temetőben például egy teljesen új szakasz jelent meg. Azt írják, a legtöbb új sír az Ukrajnában elesett katonáké és tiszteké.
A BBC becslése szerint a halott orosz harcosok közül legalább minden ötödik olyan ember volt, akinek az invázió előtt semmi köze nem volt az ország hadseregéhez.
A 2022-es invázió kezdetén Oroszország képes volt hivatásos katonáival bonyolult katonai műveleteket végrehajtani – magyarázza Samuel Cranny-Evans, a Royal United Services Institute (Rusi) munkatársa. Az elemző szerint azonban mostanra már sok ilyen tapasztalt katona meghalt vagy megsebesült, és a helyükre olyan emberek kerültek, akiknek nem jutott elég kiképzés és nincs elég katonai tapasztalatuk – például önkéntesek, civilek és foglyok. „Ezek az emberek nem képesek arra, amire a hivatásos katonák. Ez azt jelenti, hogy taktikailag sokkal egyszerűbb dolgokat kell csinálniuk – ami általában az ukrán állások elleni előretolt támadásnak tűnik tüzérségi támogatással” – magyarázza Cranny-Evans.
Wagner kontra védelmi minisztérium
A börtönben lévő újoncok kulcsfontosságúak a „húsdaráló” sikeréhez, azonban a BBC elemzése szerint ők gyorsabban halnak meg a fronton.
A portál felidézte: 2022 júniusától Moszkva engedélyezte Jevgenyij Prigozsin Wagner-vezetőnek, hogy a börtönökben kezdjék meg a toborzást. A rabokból lett harcosok ezután egy magánhadsereg részeként harcoltak az orosz kormány nevében. A Wagner félelmetes hírnevet szerzett könyörtelen harci taktikáiról és brutális belső fegyelméről. A katonákat a helyszínen ki lehetett végezni, ha parancs nélkül visszavonultak. A csoport 2023 februárjáig folytatta a foglyok toborzását, ám ezután romlani kezdett a kapcsolat Moszkvával. Azóta az orosz védelmi minisztérium ugyanezt a politikát folytatja.
A BBC legutóbbi elemzéséből az is kiderült, hogy 9000 olyan korábbi börtönlakóról tudnak, akik a frontvonalon haltak meg. Közülük több mint 1000 esetében kiderült az is, hogy mikor vette kezdetét a katonai szerződésük és mikor haltak meg. A Wagner-időszak alatt az egykori foglyok átlagosan három hónapig éltek.
A védelmi minisztérium által később beszervezett rabok azonban átlagosan csak két hónapot élnek túl.
A minisztérium létrehozta a hadsereg általánosan Vihar Szakaszokként ismert egységeit, amelyek szinte teljes egészében elítéltekből állnak. A Wagner-féle fogolyegységekhez hasonlóan ezeket a különítményeket a jelentések szerint gyakran feláldozható, csatába dobott erőként kezelik. „A rohamharcosok, ők csak húsok” – mondta tavaly egy hivatásos katona, aki a roham tagjai mellett harcolt.
A közelmúltban a Vihar harcosai fontos szerepet játszottak az Avgyijivka elfoglalásáért folytatott, hónapokig tartó harcban.
A foglyokat egyenesen a frontvonalra küldték
Wagner alatt az új börtönharcosok két hét katonai kiképzést kaptak, mielőtt a harctérre indultak volna. Ezzel szemben a védelmi minisztérium néhány „harcosát” már a szerződésük első két hetében megölték a fronton.
A BBC beszélt a börtönben meghalt újoncok – és a még élő katonák – családjaival, akik elmondták, hogy a védelmi minisztérium által nyújtott kiképzés a „börtönből szabadult” újoncoknak nem elégséges. Egy özvegy elmondta, hogy férje tavaly április 8-án írta alá a börtönben a minisztériumi szerződést – és három nappal később már a fronton harcolt. „Biztos voltam benne, hogy lesz az a néhány hetes kiképzés, amiről beszélnek. És hogy legalább április végéig nem lesz mitől félni” – mondta, hozzátéve, hogy várta, hogy halljon a férje felől, de közben megtudta, hogy április 21-én megölték.
Egy másik nő azt mesélte, hogy csak akkor tudta meg, hogy férjét a börtönből a harctérre vitték, amikor megpróbált kapcsolatba lépni vele a fiuk halála miatt, aki szintén harcolt. Azt is hozzátette, hogy a 25 éves fia, Vadim a mozgósítás előtt soha életében nem fogott fegyvert a kezében. Azt mondja, nem tudta elmondani férjének a fiuk halálát, mert elvitték harcolni. A férfi csak egy másik rab telefonhívásából tudta meg, hogy a fiú elment. Körülbelül két hónappal a fia halála után a nő értesült arról, hogy férjét, Alekszandrt is megölték.
„Készülj fel a halálra”
Amikor a Wagnernek dolgoztak a rabok, általában hat hónapra szerződtek. A harcosok – ha túlélték – a végén szabadságot kaptak. Tavaly szeptember óta azonban a védelmi minisztérium szerint a besorozott foglyoknak addig kell harcolniuk, amíg meg nem halnak, vagy amíg a háború véget nem ér – attól függően, hogy melyik következik be előbb.
A BBC a közelmúltban hallott olyan történeteket, amelyekben a foglyok a rokonoktól kértek segítséget, hogy megfelelő egyenruhát és csizmát vásároljanak nekik. Arról is beszámoltak, hogy a rabokat megfelelő felszerelés, orvosi ellátás vagy akár Kalasnyikov fegyverek nélkül küldték harcolni. „Sok katonának olyan puskája volt, amely harcra alkalmatlan volt” – számolt be róla Vlagyimir Grubnik háborút támogató blogger a Telegram-csatornáján.
Grubnik – aki az Oroszország által megszállt Kelet-Ukrajnában állomásozik – azt állítja, hogy amikor a parancsnokok megtudták, hogy néhány fegyver „teljesen elromlott”, azt mondták, hogy „lehetetlen”, hogy kicseréljék őket. „A puskát már kiosztották az illetőnek, és a zord katonai bürokrácia nem tudott mit tenni” – tette hozzá.
Volt foglyok is beszámoltak arról, hogy bajtársaik milyen magas árat fizettek. „Ha most jelentkezel, készülj fel a halálra, haver” – közölte Szergej egy online fórumon, ahol a Vihar harcosai és hozzátartozóik osztják meg egymással az információkat. Azt állítja, hogy ő egy volt rab, aki október óta egy Vihar-egységben harcol. Egy másik tag arról számolt be, hogy öt hónappal ezelőtt csatlakozott egy 100 katonából állo Vihar-szakaszhoz, és most egyike annak a 38 katonának, akik még életben vannak. „Minden harci bevetés olyan, mintha újjászületnék” – tette hozzá.