„Az elmúlt évtizedekben mikroműanyagokat találtak az óceánban, állatokban és növényekben, csapvízben és palackozott vízben” – mondta Eliseo Castillo, a gasztroenterológiai és hepatológiai osztály docense.
Castillo, a nyálkahártya-immunológia szakértője és kutatócsoportja négy héten át olyan mennyiségű mikroműanyagot tartalmazó ivóvizet adott egereknek, amennyit az emberek állítólag hetente lenyelnek. A tudósok korábban megállapították, hogy az emberek hetente öt gramm mikroműanyagot fogyasztanak, ami körülbelül egy hitelkártya súlyának felel meg – írja a New York Post.
Megállapították, hogy a mikroműanyagok a bélből a szervezet más szöveteibe is bekerülnek.
„Ezek az egerek négy héten keresztül voltak kitéve a hatásnak. Gondoljunk csak bele, hogy ez mennyire felel meg az embereknek, ha azok születésüktől kezdve egészen öregkorukig ki vannak téve ennek” – figyelmeztetett Castillo, aki szerint ha az egészséges egerek – amelyek csupán néhány hétig voltak kitéve az apró műanyagdarabkáknak – fizikai változás jeleit mutatták, akkor az egész életen át ennek kitett emberek egészségi állapota is romolhat a mikroműanyagoktól.
A Cell Biology and Toxicology című folyóiratban közzétett tanulmányában Castillo megállapította, hogy a mikroműanyagok megváltoztatják a makrofágoknak nevezett immunsejteket, amelyek a szervezet idegen részecskékkel szembeni védelméért felelősek, és ezáltal gyulladást okoznak a szervezetben. A szakértő a következő tanulmányában azt fogja kutatni, hogy az étrend hogyan befolyásolja a mikroműanyagok felszívódását a szervezetben. „Mindenkinek más az étrendje. Tehát azt fogjuk tenni, hogy ezeknek a laboratóriumi állatoknak magas koleszterinszintű/magas zsírtartalmú vagy magas rosttartalmú ételeket adunk, és vagy ki lesznek téve a mikroműanyagoknak, vagy nem ” – mondta, hozzátéve, hogy a cél az, hogy megpróbálják megérteni, hogy az étrend befolyásolja-e a mikroműanyagok bekerülését a szervezetünkbe.
Egy másik, az Environmental Pollution című folyóiratban megjelent tanulmány szerint azonban nem számít, hogy mit eszünk, a mikroműanyagoktól nem menekülhetünk. A tudósok ugyanis megállapították, hogy a fehérjék 90%-a – beleértve a vegán alternatívákat is – tartalmaz olyan mikroműanyagokat, amelyeket negatív egészségügyi következményekkel hoztak összefüggésbe.