Nagyvilág

Európa felkészült egy esetleges atomkatasztrófára?

ATV.hu
Hirdetés

Az Európa legnagyobb délkelet-ukrajnai atomerőműve elleni támadások továbbra is aggasztóak.

Hirdetés

Délkelet-Ukrajnában található a zaporizzsjai atomerőmű, amelyet Moszkva nem sokkal Ukrajna 2022-es megszállása után foglalt el, és az erőmű gyakran került kereszttűzbe, ami folyamatos aggodalomra ad okot a nemzetközi megfigyelők számára. 

Egyesek még a Csernobilhoz hasonló nukleáris katasztrófára is figyelmeztettek.  

A legutóbbi aggasztó incidens során áprilisban egy drón csapódott be az erőműbe.

Kamikaze drónok kilövése Zaporizzsja ellen „nem lehetetlen” – mondta Robert E. Kelley, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) korábbi nukleáris főfelügyelője az Euronewsnak.

Hozzáteszi azonban, hogy „tényleg kizárt, hogy ezek a dolgok” az erőmű felrobbanását okozhatnák.

A NAÜ megerősítette, hogy a legutóbbi, április 7-i incidens után nem észlelt szerkezeti károkat, bár határozottan elítélte a támadást.

Néhány korábbi, Zaporizzsját ért csapás áramkimaradással járt, technikailag ez veszélyes. Áram nélkül az atomreaktorok nem tudnak lehűlni, túlmelegednek, és felrobbanhatnak – mint Csernobilban. 

De annak esélye, hogy ez ma megtörténhet, „lényegében nulla” – mondja Kelley.

„A csernobili reaktor hirtelen teljes teljesítményre kapcsolt, és a benne lévő víz a másodperc tört része alatt gőzzé változott, és egyszerűen darabokra robbantotta az épületet” – magyarázza.

„A ma épített reaktorok teljesen más szabvány szerint készülnek. A csernobili típusú reaktorok több tonna gyúlékony grafitot tartalmaznak a nukleáris reakció szabályozására, míg a zaporizzsjai nyomottvizes reaktor (PWR) nem.”

„Csernobilban a grafit kigyulladt, és napokig radioaktív izotópokat és hamut okádott a légkörbe, amíg a tüzet el nem oltották. A PWR-eknél nincs ilyen gyúlékonysági probléma, ami hatalmas előny. A víz nem ég.”

„A csernobili reaktor is egy nagy, közönséges ipari épületben volt, amelyet gőzrobbanás és hatalmas tűz pusztított el. A víznyomásos reaktorok (néhány régebbi orosz reaktor kivételével) mindig egy masszív beton- és acélkupolán belül épülnek, amelyet úgy terveztek, hogy megfékezze a gőzrobbanást, és lelassítsa a radioaktív izotópok környezetbe történő kiszivárgását.”

Úgy tűnik, több tényező is tovább csökkenti a kockázatot 1986-hoz képest.

A korábbi zaporizzsjai áramkimaradások idején az áramellátást más forrásokból, például a közeli Zaporizzsjai Szénerőműből – Ukrajna legnagyobb hőerőművéből – és dízelgenerátorokból lehetett átirányítani. Ez korlátozza a veszélyes áramkimaradások esélyét.

Minden zaporizzsjai reaktor jelenleg is áll, ellentétben a csernobili reaktorral, amely teljes mértékben működőképes volt, amikor a tragédia történt.

A moszkvai hatalomátvétel ellenére az erőmű személyzete nagyrészt a helyén maradt, csökkentve ezzel a hibás kezelés kockázatát.

„Azokat az ukrán állampolgárokat, akiket az oroszok arra kényszerítettek, hogy Zaporizzsjában maradjanak és két évig üzemeltessék ezt az erőművet, hősként kellene kezelni, és ebben a NAÜ szerepet játszhatna” – tette hozzá Kelley.

„Van egy olyan tendencia, hogy kollaboránsként akarják kezelni őket. Szerintem kitüntetést kellene kapniuk, amiért nehéz helyzetben szolgálták az országot, a poklok poklát élték át.”

Európa felkészült egy nukleáris katasztrófára?

A rövid válasz: igen.

Az EU 27 tagállamában több mint 150 reaktor működik.

Minden országnak van egy nukleáris felkészültséggel foglalkozó ügynöksége, még azoknak is, amelyeknek nincsenek reaktorai.

„A 2011-es fukusimai katasztrófa óta sokat javult a koordináció” – mondta Jan Johansson, a Svéd Sugárbiztonsági Ügynökség vészhelyzeti felkészültségi szakértője az Euronewsnak.

A nukleáris biztonsági irányelveket általában a NAÜ állapítja meg nemzetközi szinten. Európában a különböző országok biztonsági eljárásait koordináló szervezet a HERCA, míg az EMSREG az az uniós szerv, amely az egyes államokban biztosítja ezek végrehajtását.

„A HERCA Ukrajnával kapcsolatban elég aktív volt, hogy megpróbálja harmonizálni és megvitatni, hogy mi a teendő, ha Ukrajnában nukleáris baleset történne” – mondja Johansson.

Hogyan néz ki egy nukleáris incidensre adott választerv?

„A legfontosabb a felkészülés” – magyarázza Johansson.

„Bármi történjék is, még egy olvadás is, időbe telik, amíg bekövetkezik. Ha valami rosszul sül el, általában már a tényleges sugárszivárgás előtt tudunk róla.”

A lehető legrosszabb forgatókönyv – sugárzáskibocsátással járó robbanás – esetén egy öt kilométeres sugarú területet evakuálnak, ez az óvintézkedési zóna.

Amint a veszélyt észlelik, a 25 kilométeres körzetben lévő teljes lakosságot – ez a sürgős védelmi akciótervezési zóna – szirénákkal és szöveges üzenettel riasztják.

A riasztók mind az utcán, mind a lakásokban megszólalnak. Minden atomerőmű közelében lévő ház – legalábbis Svédországban – fel van szerelve egy rádióvevővel, amely veszély esetén megszólal.

25 kilométeres körzetben mindenkinek be kell húzódnia a házba. „Egy normális otthonnak még egy nagy radioaktív kibocsátás esetén is rendben kell lennie” – mondja Johansson- Akárcsak egy iskolának. Így nem kell bunkerben maradni.

Minden állampolgár rendelkezik jódtablettával is, amely megakadályozza a sugárzás pajzsmirigy általi felszívódását, így megelőzi a pajzsmirigyrák kockázatát. Ezt minden háztartás megkapja, ötévente. De hogy szükség van-e a bevételére, az a sugárszivárgás mértékétől függ.

Miután az emberek védett helyre kerültek, elengedhetetlen, hogy bekapcsolják a televíziót vagy a rádiót, vagy kövessék a hatóságokat a médiában az élő információkért.

Svédországban a helyi médiát is kiképzik az ilyen jellegű útmutatások terjesztésére.

„A következő lépések a kiszivárgott radioaktív anyag mennyiségétől, valamint a meteorológiai tényezőktől függnek” – mondja.

„Az év során többször is gyakorolunk. Úgy gondoljuk, hogy elég hatékony rendszerünk van, és a hatóságok tudják, mit kell tenniük.”

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek