Emmanuel Macron francia elnök hétfőn kijelentette, hogy a Szajna folyóra tervezett párizsi olimpia nyitóünnepségét áthelyezhetik az ország nemzeti stadionjába, ha a biztonsági fenyegetést túl magasnak ítélik – írja az ABC News.
Franciaországban fokozott biztonsági készültség van érvényben a párizsi olimpia és paralimpia előtt, amelyek várhatóan több millió látogatót vonzanak az országba.
A biztonsági aggályok különösen komolyak a kivételes nyitóünnepség kapcsán, amely során hajók szállítanák a sportolókat a Szajnán egy 6 kilométeres felvonuláson, hatalmas tömegek előtt.
Macron a francia BFM-TV-nek és az RMC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a francia rendfenntartó erőket kivételes szinten mozgósítják a szabadtéri rendezvény biztonsága érdekében. Ugyanakkor hozzátette, hogy amennyiben kockázatosnak találnák az esemény megtartását, vannak B, C terveik is.
A július 26-i esemény lesz az első olimpiai megnyitó ceremónia, amelyet stadionon kívül tartanak. Körülbelül 10 500 sportoló vonul majd végig a francia főváros szívében hajókon a Szajnán a Trocadéro előtt végződő útvonalon.
A biztonsági kockázatok csökkentése érdekében Macron szerint a szervezők dönthetnek úgy, hogy lerövidítik a Szajna-parti felvonulás útvonalát, és akár „visszaküldik a ceremóniát a Párizs melletti Stade de France-ba” egy hagyományosabb nyitórendezvényre. Macron nem árult el több részletet az alternatív tervekről.
A szervezők eredetileg egy grandiózus nyitóceremóniát terveztek, több mint 600 000 ember részvételével, a legtöbben ingyenesen néznék az eseményt a folyópartról. A biztonsági és logisztikai aggályok azonban arra késztették a kormányt, hogy fokozatosan visszafogja ezzel kapcsolatos ambícióit. Az év elején a nézők összlétszáma mintegy 300 000-re csökkent.
A francia kormány arról is döntött, hogy biztonsági okokból a turisták nem nézhetik meg ingyenesen a megnyitó ünnepséget. Ehelyett az ingyenes hozzáférés csak meghívásos lesz.
Franciaországot többször sújtották az Iszlám Állam halálos támadásai, beleértve a Bataclan színházi mészárlást 2015-ben, amely során a szélsőségesek tüzet nyitottak a koncertlátogatókra, és órákon át fogva tartották a túszokat. A francia csapatok a Közel-Keleten és Afrikában is harcoltak az iszlám szélsőségesek ellen.
A francia kormány a múlt hónapban a legmagasabb szintre emelte a biztonsági riasztást az orosz koncertterem elleni halálos merénylet és az Iszlám Állam felelősségvállalása után.
Macron elmondta, hogy a biztonsági övezeteket „napokkal, sőt hetekkel” a megnyitó ünnepség előtt telepítik. Hozzátette, hogy a fokozottan őrzött zónában leállítják a közúti forgalmat, és a francia hatóságok „drónrendszereket, kódolást, kibervédelmet” alkalmaznak védelmi erőfeszítéseik során.
Egy nézőnek, aki aggodalmát fejezte ki a megnyitó ünnepségen részt vevő fia miatt, Macron azt mondta: „Ha van egy hely, ahol a fia biztonságban lesz, az itt van”.
Az egyórás interjú során Macron azt is elmondta, hogy „mindent meg akar tenni annak érdekében, hogy olimpiai fegyverszünetet kössön” a párizsi játékokon, miközben fennáll a közel-keleti konfliktus eszkalálódása, vagy az immár harmadik éve tartó orosz ukrajnai háború. De a szudáni helyzet sem megnyugtató, ott ugyanis az egy éven át tartó háború után az ország jelenleg a tömeges éhhalál felé száguld.
Az olimpiai fegyverszünet az ókori görög hagyomány modern újraélesztése, hogy a háborúzó városállamok biztosítsák a sportolók biztonságos átjutását a játékokra. A közelgő olimpia rendező országa kétévente bevezet egy ENSZ-határozatot, amelyet más tagállamok is támogathatnak.
„Az olimpiai fegyverszüneten akarunk dolgozni, és úgy gondolom, hogy ez alkalom arra, hogy kapcsolatba lépjek sok partnerünkkel” – mondta Macron, hozzátéve, hogy meg fogja kérni Hszi Csin-ping kínai vezetőt, hogy mérlegelje és használja ki befolyását.
„A kínai elnök néhány hét múlva Párizsba érkezik, és meg fogom kérni, hogy segítsen nekem” – mondta Macron. „Ez a béke diplomáciai pillanata.”
Macron is támogatta azt a döntést, hogy az orosz sportolók az ukrajnai invázió ellenére, de semleges zászló alatt indulhassanak olimpián. Ezenkívül megvédte az izraeli sportolók részvételét országuk zászlaja alatt. Macron ezzel kapcsolatban így fogalmazott: Izrael egy terrortámadás áldozata volt, amelyre most reagál Gázában.