Nagyvilág

Irán támadása után csökkenni kezdtek az olajárak, de jön-e jelentős változás?

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Tel-AvivsíhamaszTrump
Hirdetés
Hirdetés

Az olajárak csökkentek az ázsiai kereskedésben, miután Irán megtorló támadást intézett Izrael ellen a hétvégén. A Brent nyersolaj alacsonyabb volt, de hétfő reggel még mindig 90 dollár közelében mozgott hordónként. 

Hirdetés

Az árak már korábban is emelkedtek az iráni fellépés várakozására, de a Brent nyersolaj a múlt héten hathavi csúcshoz közelített – írja a BBC. 

Mindeközben Yoav Gallant izraeli védelmi miniszter azt mondta, hogy az Iránnal való konfrontációnak „még nincs vége”.

Vandana Hari energetikai elemző szerint „egyértelmű, hogy az olajpiac jelenleg nem látja szükségét annak, hogy további kínálati fenyegetést vegyen figyelembe.” A Brent nyersolaj akár a 90 dolláros szint alá is eshet, de jelentős visszaesés nem valószínű, mivel a kereskedők továbbra is a gázai és ukrajnai konfliktusokkal kapcsolatos kockázatokra összpontosítanak – tette hozzá.

Elemzők szerint Izraelnek a támadásra adott reakciója kulcsfontosságú lesz a globális piacok számára az elkövetkező napokban és hetekben.

Peter McGuire az XM.com kereskedési platformtól a BBC-nek elmondta, hogy az energiapiac volatilitására számít, és azt jósolta, hogy az olajárak megugranak, ha Izrael határozottan reagál Irán lépésére. April LaRusse, az Insight Investment befektetési vezetője szerint azonban valószínű, hogy a piacok „oldalazva fognak kereskedni, amíg nem kapnak több információt”.

„Sajnos ez a közel-keleti helyzet már jó ideje tart, és minél tovább van egy kis geopolitikai feszültség, annál többet várnak a piacok, és ne legyen egyfajta pánikreakció az első lépés” – tette hozzá.

Az ázsiai-csendes-óceáni térség részvénypiacai hétfőn csökkentek, mivel a befektetők mérlegelték a támadás hatását.

A hongkongi Hang Seng, a japán Nikkei 225 és a dél-koreai Kospi egyaránt csökkent, míg a kínai Shanghai Stock Exchange Composite több mint 1%-kal volt magasabb.

Az arany ára emelkedett, és rekordmagasságok közelében, unciánként 2400 dollár közelében mozgott.

Az aranyat gyakran tekintik biztonságos befektetésnek a bizonytalanság idején, és a hétvége előtt meredek emelkedésbe kezdett.

Ahogy arról az atv.hu is beszámolt, Irán a hétvégén drónokkal és rakátékkal támadta Izraelt, miután megtorlást ígért a szíriai fővárosban, Damaszkuszban lévő konzulátusa ellen április 1-jén elkövetett támadás miatt. Izrael egyébként nem vállalta magára a konzulátus elleni támadást. 

A múlt hét végén a Brent nyersolaj hordónkénti ára elérte a 92,18 dollárt, ami október óta a legmagasabb árfolyam, majd visszaesett, és pénteken 90,45 dolláron zárt. Irán az amerikai Energiainformációs Hivatal szerint a világ hetedik legnagyobb olajtermelője, és az Opec olajtermelői kartell harmadik legnagyobb tagja.

Elemzők szerint az olajárak további alakulásának kulcskérdése az lesz, hogy a Hormuzi-szoroson keresztüli hajózást befolyásolja-e valamilyen módon a két ország közötti konfliktus.

Az Omán és Irán között húzódó szoros kulcsfontosságú hajózási útvonal, mivel a világ teljes olajellátásának mintegy 20%-a áthalad rajta. Az Opec-tagok, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Kuvait és Irak az általuk exportált olaj nagy részét a szoroson keresztül küldik.

Szombaton Irán lefoglalt egy Izraellel kapcsolatban álló kereskedelmi hajót, amely a Hormuzi-szoroson haladt át.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek