Nagyvilág

„Azt hittem haldoklom, szerencsére nem volt igazam” – így élte meg a brutális támadást Salman Rushdie

Horváth Fanni
Hirdetés

Salman Rushdie hátborzongató részletességgel beszélt a BBC-nek arról, hogy mire emlékszik a két évvel ezelőtti támadásról, amelynek során a színpadon leszúrták.

Hirdetés

A Booker-díjas író elmondta, hogy a szeme úgy lógott le az arcán, „mint egy lágytojás”, és hogy a látásának az elvesztése „minden nap felzaklatja”.

„Emlékszem, hogy azt hittem, haldoklom” 

– mondta. „Szerencsére tévedtem”.

Salman elmondta azt is, hogy új könyvét, a Knife-ot arra használja, hogy visszavágjon, és egyben feldolgozza a történteket.

A támadás egy New York állambeli oktatási intézményben történt 2022 augusztusában, amikor éppen előadást készült tartani – írja a BBC

Felidézte, hogy a támadó „sprintelve jött fel a lépcsőn”, és a 27 másodpercig tartó támadás során 12 késszúrást mért rá, többek között a nyakára és a hasára.

„Nem tudtam volna harcolni ellene” – fogalmazott a szerző. „Nem tudtam volna elfutni előle”.

Salman ezután a földre esett, ahol „látványos mennyiségű vérrel” körülvéve feküdt.

Helikopterrel szállították kórházba, ahol hat hétig lábadozott.

A 76 éves, indiai születésű brit-amerikai író a modern kor egyik legnagyobb hatású írója. A támadás világszerte uralta a híreket.

Salman korábban több évig bujkált, miután A sátáni versek 1988-as megjelenése után életveszélyesen megfenyegették.

Bevallotta, azt gondolta, hogy egy nap valaki „ráugrik a nézőtérről”.

„Nyilvánvalóan abszurd lett volna, ha ez nem jut eszembe”.

„Minden nap felzaklat”

A támadás következtében megsérült Salman mája és keze, és idegek szakadtak át a jobb szemében.

„Kicsit kilógott az arcomból, az arcomon ült, azt mondtam, olyan mint egy lágytojás. És nem láttam vele” – mondta.

Hozzátette, hogy az egyik szemének elvesztése „minden nap felzaklatja”. Úgy látja, hogy nagyobb óvatosságra van szüksége, amikor lépcsőn megy lefelé, vagy átkel az úton, vagy akár akkor is, amikor csak vizet tölt egy pohárba.

De szerencsésnek tartja magát, hogy elkerülte az agykárosodást. „Ez azt jelenti, hogy még mindig önmagam lehetek”. A rendezvény moderátora azt mondta a BBC-nek, hogy bárcsak többet tehetett volna a támadás megelőzése érdekében.

„Úgy érzem, ha gyorsabban cselekedtem volna, sok mindent meg lehetett volna előzni” – mondta Henry Reese. Viszont már a Knife első oldaláról kiderül, hogy mennyire hálás az író azoknak, akik aznap segítettek neki, köztük Reesenek, valamint az őt ápoló orvosoknak.

A könyvet egyszerűen az életét megmentő férfiaknak és nőknek ajánlja.

Ez ok a gyilkolásra?

Salman először árulta el, mit szeretne mondani állítólagos támadójának. Hadi Matar egy 26 éves New Jersey-i lakos, akit azzal vádolnak, hogy megszúrta őt. Matar ártatlannak vallotta magát, és óvadék nélkül tartják fogva.

A New York Postnak a börtönből adott interjújában Matar azt mondta, hogy a YouTube-on nézett videókat Salmanról.

„Nem szeretem az ilyen álnok embereket” – jelentette ki Matar.

Salman Rushdie az Alan Yentobnak adott interjúban beszél a késes támadásról, amely majdnem véget vetett az életének 2022-ben, az incidens utóhatásairól szóló új könyv megjelenése előtt.

Salman soha nem találkozott Matarral. De valószínűleg szemtől szemben találkozik majd vele a bíróságon, amikor a tárgyalás elkezdődik.

A tárgyalást korábban egyszer már elhalasztották, miután a vádlott ügyvédei azzal érveltek, hogy joguk van Salman könyvének felülvizsgálatára, mivel az bizonyíték lehet. A tárgyalásra most várhatóan ősszel kerül sor.

Miért volt olyan ellentmondásos A sátáni versek?

Salman Rushdie 1981-ben az Éjfél gyermekeivel vált híressé, amely csak az Egyesült Királyságban több mint egymillió példányban kelt el.

Negyedik könyve, A sátáni versek azonban – amely Mohamed iszlám prófétát ábrázolja – több muszlim többségű országban be lett tiltva.

Irán akkori vezetője, Ruhollah Khomeini ajatollah 1989-ben fatvát – azaz vallási rendeletet – bocsátott ki, amelyben Rushdie meggyilkolására szólított fel az embereket, és 3 millió dolláros vérdíjat tűzött ki a szerző fejére. A fatvát azóta sem vonták vissza.

Ennek következtében Rushdie közel egy évtizedre bujkálni kényszerült, és a számos halálos fenyegetés miatt fegyveres testőrre volt szüksége.

Salman felidézte, hogy amikor a vértócsában feküdt, azon kapta magát, hogy „idióta módon gondolkodik” a személyes tárgyain.

Aggódott, hogy Ralph Lauren öltönye tönkremegy, és hogy a lakáskulcsai és a hitelkártyái kieshetnek a zsebéből.

Hozzátette, hogy ez egy „túlélési ösztön” volt, ami azt mondta neki: „Túl fogod élni. Élni fogsz. Élj”.

Egy évvel a támadás előtt Salman ötödször is megnősült, és feleségül vette Rachel Eliza Griffiths amerikai költőt és regényírót.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek