Az Európai Parlament a ciklusát úgy “koronázta meg”, hogy az elmúlt 5 év legveszélyesebb döntesét a ciklus végére hagyta. Ez egy olyan döntés, ami az európai jövőt kockáztatja – kezdte a válaszát Szijjártó Péter munkatársunk kérdésére, hogy mit fog csinálni a kormány, miután az EP is elfogadta az EU-s migrációs paktumot, és már ő is kijelentette, de más miniszter is, hogy Magyarország nem fogad be egyetlen illegális migránst sem, de nem is fizeti ki a 20 ezer eurós büntetést sem. “Mit tesz akkor a kormány, személyzeti vagy intézményi szintű segítségnyújtást terveznek-e”, vagy milyen más eszközzel élnek? – kérdeztük.
A külgazdasági és külügyminiszter a kérdésünkre azt mondta: az afrikai lakosság 750 millióval fog majd növekedni, az EU-nak “a migráció biztatatása helyett” egy komlett afrikai fejlesztési programmal kellene foglalkoznia – tette hozzá.
“Mi pedig meg fogjuk keresni az összes jogi lehetőséget, hogy Magyarországnak és a magyar embereknek ne kelljen megfizetni ennek a veszélyes és elhibázott európai politikának az árát” – jelentette ki Szijjártó Péter az atv.hu kérdésére.
A miniszter szavai alapján az sem zárható ki, hogy az Európai Birósághoz fordul Magyarország.
2015-ben az EUB-hoz fordult a kormány
Erre már van precedens, Orbán Viktor miniszterelnök 2015 december elején jelentette be, hogy Magyarország ma beadja a migránsok kötelező kvóták szerinti szétosztásáról szóló EU-s döntést megtámadó keresetét az Európai Bíróságra. Akkor Magyarországnak 1294 menekültet kellett volna befogadnia, de a kormány ezt elutasította. Végül az EUB a magyar ( és a szlovák ) kereseret utasította el, de addigra már éppen lejárt az áthelyezésre adott határidő is.