Öt nőt szállítottak le 2020-ban a dohai repülőtéren hatóságok egy csecsemőt találtak egy repülőtéri szemetesben. Leszállításuk után a nőket nőgyógyászati vizsgálatra kényszerítették. – írja az Index.
Az ügyben eljáró ausztrál bíró úgy ítélte meg, hogy az állami tulajdonú katari légitársaság nem vonható felelősségre a globális utazást szabályozó nemzetközi szerződés, a Montréali Egyezmény alapján.
A bíró szerint a repülőgép személyzete nem tehetett semmit a nőket a gépről eltávolító rendőrökkel és a vizsgálatot végző egészségügyi dolgozókkal szemben. Nem perelhető a katari légügyi hatóság sem, de kártérítést követelhetnek a Qatar Airways leányvállalatától, amely a repülőteret üzemelteti.
Depresszió és poszttraumás stresszzavar
Az öt nő 2021-ben nyújtott be keresetet az ausztrál szövetségi bírósághoz, kártérítést követelve az állítólagos „jogellenes fizikai érintkezés” és a jogtalan fogvatartás miatt, amelyek miatt állításuk szerint depresszió és poszttraumás stresszzavar alakult ki náluk.
Az öt nő korábban a brit közmédiának elmondta, hogy nem járultak hozzá a vizsgálatokhoz, és nem kaptak magyarázatot arra, hogy miért csinálják ezt velük. „Úgy éreztem, mintha megerőszakoltak volna” – mondta a neve elhallgatását kérő brit nagymama. Egy másik nő azt mondta, azt hitte, hogy elrabolják és túszul ejtik.
A pert indító nők nem elégedettek azzal, ahogy a katari hatóságok kezelték az ügyet. „Fel akarjuk emelni a hangunkat, hogy soha senkit ne vessenek alá még egyszer ilyen lélekölő, borzalmas bánásmódnak” – mondta egyikük a BBC-nek.