Kígyóhoz hasonló robottal és mini drónokkal néztek a Fukusima Daiicsi atomerőmű sugárfertőzött reaktorának mélyére, ahol különös, jégcsapszerű képződményeket találtak. Első alkalommal sikerült képeket készíteni a sérült rektor belsejében.
A Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), az erőművet üzemeltető és a leszerelési programot irányító áramszolgáltató vállalat 2024 márciusában végezte el a fukusimai erőmű 1-es reaktorának legutóbbi belső vizsgálatát – írja az Origo.
Fotó: TEPCO / A fukusimai atomerőmű sérült reaktorában kutató robot. Első alkalommal sikerült képeket készíteni a reaktorblokk belsejében.
Az 1-es blokk 2011. március 11-én olvadt le. Egy földrengés, majd az azt követő szökőár elárasztotta a tartalék generátorokat, és ezzel elvágta a reaktormagot folyamatosan hűtőfolyadékkal ellátó szivattyúk áramellátását. Az egyre emelkedő, intenzív hő miatt végül teljes leolvadás következett be, amely veszélyes mennyiségű sugárzást bocsátott ki a környezetbe.
Különös maradványok a sérült reaktor belsejében
A terület megtisztítása, a kiégett fűtőelemek biztonságos eltávolítása érdekében a TEPCO robotokat küldött a sérült reaktor belsejébe, hogy megvizsgálják annak magját.
A mostani az első alkalom, hogy sikerült képeket készíteni az 1-es reaktorblokk belsejéről.
A képek tanúsága szerint a reaktor falán jégcsapszerű képződmények, illetve csomók voltak láthatók. Ezek nagy valószínűséggel a nukleáris üzemanyag és a berendezések maradványai, amelyek először megolvadtak az extrém hőtől, aztán a lehűlésük után ismét megszilárdultak.
Fotó: TEPCO / Az egyik jégcsapszerű képződmény, amelyet továbbra sem sikerült teljes kétséget kizáróan azonosítani.
Az 1-es blokk mellett a maradék három reaktorblokkot is ki kell takarítania a vállalatnak; becslések szerint utóbbiakban 880 tonna olvadt fűtőanyag-törmelék maradt még.
A korábbi robotok mind tönkrementek a sugárzástól
Az utóbbi években jól haladt a Fukusima Daiicsi atomerőmű leszerelése. Bár rengeteg vita övezte, 2023-ban az erőmű radioaktív hűtővizét beleengedték a Csendes-óceánba.
A munkát nehezíti, hogy a reaktorokba küldött robotok mostanáig szinte kivétel nélkül tönkrementek a sugárzástól. A TEPCO szerint akár 30-40 évig is eltarthat, mire teljesen kitakarítják az atomerőmű sérült reaktorait.