Az éghajlatváltozás „ismeretlen területre” léphet, ha a hőmérséklet nem csökken az év végéig – mondta egy vezető tudós a BBC-nek.
A figyelmeztetés azután hangzott el, hogy az adatok szerint a múlt hónap volt a világ legmelegebb márciusa, és ezzel a havi hőmérsékleti rekordok sora 10-re nőtt.
Ez egyesek aggodalmát erősítette, hogy a világ az éghajlatváltozás új, még gyorsabb szakaszába léphet.
A mostani hőség mögött az El Niño nevű időjárási rendszer áll.
A következő hónapokban a hőmérsékletnek átmenetileg csökkennie kellene, de egyes tudósok attól tartanak, hogy ez nem így lesz.
„Ha a nyár végére még mindig rekordokat döntögető hőmérsékleteket látunk az Atlanti-óceán északi részén vagy máshol, akkor valóban ismeretlen területre léptünk” – mondta Gavin Schmidt, a Nasa Goddard Űrkutatási Intézetének igazgatója.
2024 márciusa az EU Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálata szerint 1,68 Celsius-fokkal melegebb, mint az „iparosodás előtti” időkben – mielőtt az ember elkezdett volna nagy mennyiségű fosszilis tüzelőanyagot elégetni.
Egyelőre a hosszabb távú felmelegedési tendenciák még mindig nagyjából megfelelnek a várakozásoknak, és a legtöbb kutató még nem hiszi, hogy az éghajlatváltozás tényleg új szakaszba lépett.
A tudósok azonban küzdenek azzal, hogy pontosan megmagyarázzák, miért volt olyan meleg 2023 vége.
A tavaly júniusban kezdődött és decemberben tetőzött El Niño a fosszilis tüzelőanyagok elégetése által a légkörbe juttatott meleghez, a magas hőmérséklet fő hajtóerejéhez adta hozzá a hőt.
A hőmérsékletek azonban tavaly szeptember környékén kezdtek különösen nagy mértékben rekordokat dönteni, és akkoriban az El Niño még mindig alakulóban volt, így nem magyarázhatja meg az összes plusz meleget.
„Nehezebb megjósolni a jövőt”
Dr. Schmidt aggódik amiatt, hogy ez mit jelent a jövőre vonatkozó előrejelzésekre nézve.
„Az előrejelzéseink elég drámaian elbuktak a 2023-as konkrétumok tekintetében, és ha a korábbi statisztikák nem működnek, akkor sokkal nehezebb lesz megmondani, hogy mi fog történni a jövőben” – mondta.
„Még mindig próbáljuk megérteni, hogy miért változott meg a helyzet ilyen drámaian a tavalyi év közepén, és hogy meddig fog ez a helyzet folytatódni, hogy ez egy fázisváltás, vagy csak egy bukkanó a hosszú távú éghajlati trendekben” – ért egyet Dr. Samantha Burgess a Kopernikuszról.
A jelenlegi El Niño mostanra lecsengőben van, és valószínűleg a következő néhány hónapban véget ér.
Bár a tudósok még nem tudják pontosan, hogyan alakulnak majd a csendes-óceáni körülmények, a jelenlegi előrejelzések szerint az év későbbi szakaszában egy teljes La Niña hűvös fázis válthatja fel a helyzetet.
A tengerfelszín lehűlése általában a globális léghőmérséklet átmeneti csökkenését eredményezné, de még nem tudni, hogy ez pontosan hogyan fog alakulni.
„Az El Niño gyengülését látjuk, de a kérdés az, hogy hová jutunk” – mondja Michelle L’Heureux, a NOAA éghajlati előrejelző központjának tudósa.
Egy dologban azonban a tudósok biztosak: a világ felmelegedésének megállításához a bolygót felmelegítő gázok kibocsátásának gyors csökkentése a megoldás.
„Az elkövetkező években van időnk arra, hogy a kibocsátás csökkentésével megpróbáljuk enyhíteni az éghajlatváltozás hatásait” – mondja Dr. Angélique Melet, a Mercator Ocean International munkatársa.
„Megértem a kihívásokat, de az is igaz, hogy ha nem cselekszünk, akkor egy olyan jövő felé kötelezzük el magunkat, ahol 2023 lesz az új normális állapot.”
„Milyen gyorsan fog ez bekövetkezni? Rajtunk múlik.”