Ez az egyik fő következtetése annak az exkluzív Euronews-felmérésnek, amelyet az Ipsos végzett 18 tagállam közel 26 000 válaszadója körében a június 6. és 9. között tartandó európai parlamenti választások előtt.
Az első ilyen jellegű felmérésből kiderül, hogy az európaiak 47%-a „pozitívan” vélekedik Volodimir Zelenszkijről, míg 32%-uk „negatívan”. Eközben 21% azt állítja, hogy „nem tud eleget” az elnökről, aki az elmúlt két évben számtalanszor felszólalt háború sújtotta országa nevében.
Ezzel Zelenszkij lett a legkedveltebb vezető az Ipsos által felsorakoztatott nyolc európai személyiség közül, de egyben a legmegosztóbb is, mivel az ő eredményei ingadoznak a legerősebben.
Az északi régióban és az Ibériai-félszigeten kapja Zelenszkij a legmagasabb „pozitív” értékelést: Finnországban 81%, Svédországban 74%, Dániában és Portugáliában 72%, Spanyolországban pedig 64% nyilatkozik így az elnökről.
Ezzel szemben Magyarországon (60%), Görögországban (57%) és Bulgáriában (56%) a válaszadók több mint fele „negatív” véleménnyel van az ukrán elnökről.
További országok, ahol a „negatív” megítélés meghaladja a „pozitív” megítélést: Szlovákia (50% a 26%-kal szemben), Ausztria (47% a 33%-kal szemben), Olaszország (41% a 32%-kal szemben) és a Cseh Köztársaság (37% a 36%-kal szemben).
Ez a kép ellentétes a nemzeti kormányok hivatalos álláspontjával: az olasz Giorgia Meloni és a cseh Petr Fiala határozottan támogatják Ukrajnát, és védelmezik az Oroszországgal szembeni szankciórendszert. Csehország nemrég kezdeményezte, hogy gyorsított ütemben 800 000 lőszert szerezzen be Kijev számára.
Egy másik figyelemre méltó eset Németország, az EU vezető katonai segélyezője. A felmérés szerint a németek véleménye messze nem konszenzusos: Zelenszkijt 41 százalékuknak „pozitívan”, 36 százalékuknak pedig „negatívan” ítéli meg.
Romániában, ahol a gazdák panaszkodnak az Ukrajnából érkező olcsó, vámmentes gabonára, a megosztottság hasonlóan szembeötlő: 49% „pozitív” és 40% „negatív”. Lengyelországban, ahol ugyanezen kérdés miatt hevesebb tiltakozások voltak, ennek ellenére inkább a „pozitív” táborba (57%), mint a „negatívba” (24%) tartoznak a választók.
Fotó: Ipsos for Euronews (March 2024) „Mi a véleménye Volodimir Zelenszkijről?”
A júniusi választások előtti szavazási szándékot vizsgálva Zelenszkij a legtöbb pozitív pontot a főbb Európa-párti politikai erők támogatói közül szerzi: az Európai Néppárt (61%), a Szocialisták és Demokraták (62%), a Megújuló Európa liberálisai (59%) és a Zöldek (63%). A „pozitív” arány 47%-ra esik vissza a Meloni és Fiala által alkotott, keményen jobboldali Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) csoportjánál.
A baloldal, amely a lőszerszállítások kérdésében szakított a főáramú párttal, egyenletesen oszlik meg: 40% szerint „pozitív”, 42% szerint „negatív”.
A szélsőjobboldali Identitást és Demokráciát (ID) támogatók körében a „negatív” vélemény (53%) meggyőzően háttérbe szorítja a „pozitív” véleményt (26%).
Összességében Zelenszkij egyaránt lehet egy szeretni- vagy gyűlölnivaló figura, aki mindkét oldalon erőteljes reakciókat vált ki. A „nem tudok eleget” aránya minden országban, nemben, korcsoportban, foglalkozásban és párthovatartozásban korlátozott.
Macrontól Tuskig
Az Euronews/Ipsos exkluzív felmérése betekintést nyújt abba is, hogyan vélekednek az európaiak a kontinens más prominens vezetőiről.
Emmanuel Macron francia elnök a második helyen áll a legkedveltebbek rangsorában, a válaszadók 41%-a mondta, hogy „pozitív” véleménye van róla, szemben a „negatív” 34%-kal. Nem meglepő módon a franciák a legkeményebb kritikusok, 62%-uk választotta a „negatív” és mindössze 28%-uk a „pozitív” választ.
Macron népszerűsége többségi érzés Romániában (57%), Görögországban (55%), Németországban (53%), Dániában (52%) és Hollandiában (50%).
Olaf Scholz német kancellár személyével kapcsolatban többen vannak a közömbösek: a megkérdezettek 38%-a mondja, hogy „nem tud eleget” a blokk legnagyobb gazdaságát vezető emberéről, míg 29% „pozitív”, 33% pedig „negatív” véleményt nyilvánít.
A 65 éves szocialista iránti ellenszenvvel négy ország tűnik ki: Németország (61% szerint „negatív”), Ausztria (47%), Görögország (45%) és Lengyelország (39%).
Az olasz Giorgia Melonit, a spanyol Pedro Sánchezt és a lengyel Donald Tuskot megvédi a szélsőséges érzelmektől a „nem ismerem eléggé” opció (43%, 58% és 50%). Ennek eredményeképpen egyikükről sem mondható el, hogy különösebben kedvelik vagy nem kedvelik őket. Olaszországon kívül Meloni csak Spanyolországban szembesül ellenszenvvel, ahol 44%-nak van „negatív” véleménye róla.
Érdekes módon a romániai résztvevők melegen támogatják Melonit (54%), Sánchezt (49%) és Tuskot (53%), még akkor is, ha mindannyian nagyon különböző háttérrel rendelkeznek.
Fotó: Ipsos for Euronews (March 2024). „Mi a véleménye Emmanuel Macronról?”
Mi a helyzet Orbán Viktorral?
Orbán Viktor egy másik történet: a megkérdezettek 48%-a „negatív” véleménnyel van a magyar miniszterelnökről, és mindössze 15%-uk értékeli őt „pozitívan”. A többiek (37%) úgy nyilatkoznak, hogy „nem tudnak eleget” a kormányfőről.
Svédország (65%) és Finnország (64%) – két olyan ország, amelynek NATO-csatlakozását részben Orbán taktikája miatt késleltették – tanúsítja a legélesebb rosszallást, szorosan követi őket Románia (60%), Lengyelország (58%), Ausztria (58%), Hollandia (56%), Németország (53%) és Dánia (52%).
Magyarországon, ahol Orbán Viktor megdönthetetlen többséggel kormányoz, a válaszadók 54%-a „negatív”, 32%-a „pozitív” véleményt alkot miniszterelnökéről. (A felmérést a Novák Katalin magyar köztársasági elnököt lemondásra kényszerítő botrány után végezték, amelyet elemzők Orbán vezetésének legnagyobb próbatételének neveztek.)
Orbán Viktor azonban már tendenciát lát Bulgáriában: 47% „pozitív”, szemben a 24% „negatív” értékkel.
Fotó: Ipsos for Euronews (March 2024) „Mi a véleménye Orbán Viktorról?”
Putyin számai
Az Euronews/Ipsos felmérése Vlagyimir Putyin orosz elnök vizsgálatával zárul, aki messze a legjobban ellenzett vezető: a megkérdezettek 79%-a „negatív” véleménnyel van a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által az ukrajnai háborús bűnök miatt körözött elnökről.
Ezzel szemben 10%-nak „pozitív” véleménye van róla, 11% pedig „nem ismeri eléggé.”
Az elítélő vélemény elsöprő: Finnország (94% „negatív”), Svédország (91%), Dánia (91%), Lengyelország (91%), Spanyolország (90%), Portugália (89%), Hollandia (88%) és Franciaország (80%) vezet a Kreml hírhedt vezetője elleni véleményben.
A „negatív” arány mindössze négy országban esik a 60%-os küszöb alá: Görögországban (59%), Magyarországon (57%), Szlovákiában (56%) és Bulgáriában (48%).
Bulgária ismét kivételes esetként lóg ki a sorból: a megkérdezettek 37%-a „pozitív” véleménnyel van Putyinról, ami a legmagasabb érték az összes megkérdezett körében.
Fotó: Ipsos for Euronews (March 2024)”Mi a véleménye Vladimir Putyinról?”
Iratkozzon fel hírlevelünkre!