Lengyelország és Finnország eredetileg tartózkodott a természet-helyreállítási törvény ügyében, most viszont határozott, vétózással fenyegető tiltakozásba kezdtek az Európai Unió Tanácsában. Mivel Magyarország márciusban már jelezte tiltakozását, a törvény sorsa továbbra is bizonytalan, de még egy ország jóváhagyásával már uniós direktívává válhat. – írja a Portfolio.
Lengyelországban a természet-helyreállítási törvény kormányon belüli viszályt váltott ki, heves vita bontakozott ki a legutóbbi kormányülésen. Paulina Hennig-Kloska klíma- és környezetvédelmi miniszter kiállt a törvény támogatása mellett, Donald Tusk miniszterelnök azonban felülbírálta, arra hivatkozva, hogy európai kényszer nélkül kell megvédeni a természetet. Urszula Zielińska miniszterhelyettes zöldpárti támogatása ellenére a kormány továbbra is megosztott. Róża Thun európai parlamenti képviselő megbeszéléseket sürgetett a törvény megmentése érdekében, hangsúlyozva annak kulcsfontosságú szerepét az éghajlattal és a biológiai sokféleséggel kapcsolatos aggályok kezelésében
Továbbá Finnország is kinyilvánította, hogy ellenzi a természet-helyreállítási törvényt, és elutasította a belga elnökség azon kezdeményezéseit, hogy támogatást szerezzen a törvény elfogadásához. Lengyelország és Finnország tartózkodásáról az ellenkezésre való áttérés jelentős visszaesést jelent a belga elnökség azon törekvésében, hogy konszenzust alakítson ki a direktívatervezetről.
Magyarország elsőként, már márciusban bejelentette, hogy megvétózza a jogszabályt.
Egyelőre uniós direktíva még lehet a környezetvédelmi szabályozásból, mivel minősített többség szükséges az elfogadásához az Európai Tanácsban.