Tudósok vizsgálják azt, hogy mi történt a több ezer elpusztult antarktiszi pingvinnel, amelyekre a múlt hónapban egy tudományos expedíció során bukkantak.
Az Adelie pingvinek tömeges elhullása egyértelműen a H5N1 néven ismert madárinfuenza vírusra utal, de a helyszíni vizsgálatok nem voltak meggyőzőek, derül ki az ausztrál Federation University közleményéből, amelyet a Reuters ismertetett.
A mintákat most laboratóriumokba szállítják, amelyek a kutatók reményei szerint a következő hónapokban választ adnak a kérdésekre.
A tudósok kifejezetten aggódnak amiatt, hogy az állatokra nézve gyakran halálos kimenetelű H5N1 influenza megtizedelheti a fenyegetett pingvinfajokat és más állatokat a távoli déli kontinensen.
Mint arról beszámoltunk, a betegség minden korábbinál agresszívebben terjed a vadon élő állatok körében, mióta 2022-ben megérkezett Dél-Amerikába, és gyorsan eljutott az Antarktiszra, ahol februárban megerősítették a H5N1 első esetét.
„Ez drámai hatással lehet a vadon élő állatokra, amelyeket már most is sújt az éghajlatváltozás és más környezeti stresszhatások” – mondta Meagan Dewar, a Federation University vadbiológusa, aki részt vett a legutóbbi expedícióban.
Dewar a Reutersnek kijelentette, hogy az elpusztult Adelie-pingvineket a fagypont alatti hőmérsékletben megfagyva és hóval borítva találták meg a Heroina-szigeten.
A kis kutatócsoport nem tudta összeszámolni az összes tetemet a nagy szigeten, becslése szerint összesen több ezren pusztultak el valamikor az elkövetkező hetekben vagy hónapokban.
Dewar expedíciója az Antarktiszi-félszigeten és három közeli szigeten a H5 törzsű madárinfluenza jelenlétét mutatta ki a pingvintojásokkal és fiókákkal táplálkozó tengeri madarakban.
A Brit Antarktiszi Felmérés szerint évente mintegy 20 millió pingvinpár szaporodik az Antarktiszon. Ezek közé tartoznak a császárpingvinek is, amelyek a tudósok szerint az évszázad végére majdnem kihalnak, mivel az éghajlatváltozás miatt csökken a tengeri jég. A 2022-es olvadó tengeri jég miatt több ezer császárpingvin-fióka fulladt meg.