A nyílt levélben, amelyet Katy Perry és Frank Sinatra hagyatékának örökösei is aláírtak, arra figyelmeztetnek, hogy a mesterséges intelligencia „a legalja felé tartó versenyt indít el”, ha nem ellenőrzik normálisan – közölte a BBC.
A technológiai óriások, köztük a YouTube, már teszteltek mesterséges intelligenciával működő zeneszerkesztő eszközöket.
„Meg kell akadályoznunk a mesterséges intelligencia ragadozó-szerű felhasználását, amellyel a művészek hangját és képmását is ellophatják”
– fogalmaztak.
Felszólították emellett a technológiai cégeket, hogy kötelezzék el magukat, hogy nem fejlesztenek olyan mesterséges intelligenciával működő zeneszerkesztő eszközöket, amelyek „aláássák vagy helyettesítik a dalszerzők és művészek emberi munkáját, vagy megtagadják tőlünk a munkánkért járó méltányos díjazást”:
Az Artists’ Rights Alliance nevű kampánycsoport által szervezett és a Medium nevű oldalon közzétett nyílt levélben a művészek azt írják, az AI „sérti a jogaikat és leértékeli az emberi művészeket”, ha felelőtlenül használják.
A művészek munkájának felhasználása egyes mesterséges intelligenciamodellek és rendszerek betanításához „az emberi kreativitás elleni támadás”, és arra figyelmeztetnek, hogy ez „az alkotók jogainak megsértésére és a zenei ökoszisztéma tönkretételére” szolgál.
Tom Kiehl, a UK Music iparági szövetség ideiglenes vezetője elmondta, hogy osztja a művészek aggodalmát, akik attól tartanak, hogy munkájukat engedélyük nélkül használják fel a mesterséges intelligencia kiképzésére.
„Ez felér egy zenehamisítással, és az ilyen gyakorlatot folytató vállalatoknak le kell állniuk, és felelősségteljesebben kell hozzáállniuk a zeneiparunkhoz” – jelentette ki.
„A felelősségteljesebb megközelítés alapját annak biztosításának kell képeznie, hogy a művészek beleegyezésüket adták, és megfelelő elismerést és díjazást kapjanak munkájuknak az AI-rendszerekben való felhasználásáért”.
A művészek megszólalnak
Az elmúlt hónapokban a kreatív szakterületeket és műfajokat átfogó művészek is megszólaltak az AI felhasználásával kapcsolatban, miután egy olyan dal, amely Drake és The Weeknd hangját utánozta az AI segítségével, vírusként terjedt el az interneten.
Drake nemtetszését fejezte ki a dal miatt, amely nagyon hasonlított a saját hangjára – de valójában mesterséges intelligencia hangklónozó eszközökkel készült –, és amely a Spotify és az Apple Music kínálatában is megjelent, mielőtt hirtelen eltüntették volna.
Azóta más művészek is megszólaltak a témában, Sting például azt mondta a BBC-nek, hogy szerinte a zenészeknek harcolniuk kell azért, hogy megvédjék a saját munkájukat a mesterséges intelligencia által írt dalok terjedésével szemben.
„A zene építőkövei hozzánk, az emberekhez tartoznak” – fogalmazott az énekes.
De nem minden zenész ellenzi a mesterséges intelligencia fejlesztését vagy használatát a zeneiparban, és az elektronikus zenész Grimes, illetve David Guetta is azok közé tartozik, akik támogatják a mesterséges intelligencia eszközeinek használatát.
Grimes még arra is bátorította a rajongókat és a kezdő zenészeket, hogy „büntetlenül” használják a hangját.
Hozzátette, a hangját használó, mesterséges intelligenciával létrehozott sikeres zeneszámok után járó jogdíjakat is megosztaná.