A Kreml biztonsági szolgálatai már napokkal a Moszkva melletti koncertterem elleni halálos támadás előtt tudtak az ISIS fenyegetéséről – derül ki az orosz hírszerzés dokumentumaiból, amelyekhez egy brit nyomozó szervezet jutott hozzá, és a CNN számolt be róla.
A londoni székhelyű Dossier Center szerint a dokumentumokból kiderült, hogy az ISIS-K – az ISIS terrorszervezet közép-ázsiai ága – által radikalizált etnikai tádzsikok is részt vehettek a merényletben.
Múlt pénteken legalább 143 ember vesztette életét az elmúlt évtizedek leghalálosabb oroszországi támadásában, amikor a támadók fegyverekkel és gyújtószerkezetekkel megrohamozták a Crocus City Hall nevű bevásárlóközpontot egy koncert előtt.
A támadásért az ISIS vállalta a felelősséget nyilatkozatokkal, fotókkal és egy, a támadók által forgatott propagandavideóval.
A Dossier Center egy orosz nyomozócsoport, amely mögött Mihail Hodorkovszkij, a száműzetésben élő egykori orosz olajmágnás áll, aki a Kreml kritikusává vált. Korábban már feltárt részleteket Vlagyimir Putyin orosz elnökről és rendszeréről, gyakran az orosz kormányon belülről származó dokumentumok és kiszivárogtatott információk felhasználásával.
„Néhány nappal a terrortámadás előtt a Biztonsági Tanács tagjai figyelmeztetést kaptak arról, hogy tádzsik állampolgárokat felhasználhatnak orosz területen elkövetett terrortámadásokban” – áll a csoport legújabb, vasárnap közzétett jelentésében, az orosz biztonsági ügynökségre hivatkozva.
„Még a Crocus City Hall elleni támadás előtt egy, a hírszerző szolgálatokhoz közel álló forrás tájékoztatta erről a Dossier Centert” – tette hozzá.
A Kreml nem válaszolt a CNN megkeresésére, hogy kommentálja a Dossier Center jelentését.
Négy gyanúsított, akik a közép-ázsiai Tádzsikisztán köztársaságból származnak, de ideiglenes vagy lejárt vízummal dolgoztak Oroszországban, a hét elején jelentek meg a bíróságon terrorizmus vádjával, és testi sérülések látható jeleit mutatták. Az orosz média szerint hárman bűnösnek vallották magukat.
Annak ellenére, hogy Washington és Moszkva viszonya történelmi mélyponton van, az Egyesült Államok figyelmeztette Oroszországot, hogy az ISIS harcosai támadást terveznek az országban.
Március elején az amerikai nagykövetség az Oroszországot fenyegető terrortámadások megnövekedett veszélyére figyelmeztetett, Adrienne Watson, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője pedig azt mondta, hogy az Egyesült Államok a „figyelmeztetési kötelezettség” politikája keretében megosztotta ezt az információt az orosz hatóságokkal.
A támadás előtt néhány nappal Putyin azonban egy beszédében „provokatívnak” minősítette az amerikai figyelmeztetéseket, mondván, hogy „ezek a lépések egyenesen zsarolásra hasonlítanak, és a megfélemlítés, illetve a társadalmunk destabilizálásának szándékára irányulnak.”
Putyin, aki a közelmúltban színpadiasan megrendezett választásokat nyert, hogy újabb mandátumot biztosítson magának, bizonyíték nélkül többször is felvetette, hogy Ukrajna segített a támadás megrendezésében. Ukrajna ismételten tagadta, hogy bármilyen köze lenne a támadáshoz.
Ilja Ponomarjov volt orosz törvényhozó, a Kreml száműzetésben élő kritikusa szerint a legújabb bizonyítékok komoly kérdéseket vetnek fel az orosz vezetés és biztonsági erői számára.
„Világosan látjuk, hogy Vlagyimir Putyin számos figyelmeztetésre reagálhatott volna” – mondta a CNN Erin Burnett Out Front című műsorában.
Az ISIS-K vállalta magára a kabuli orosz nagykövetség elleni 2022-es halálos támadást is.
A következő évben a német rendőrség letartóztatott több tádzsikisztáni személyt, akiket a Dossier Center szerint azzal vádoltak, hogy támadást terveztek a kölni dóm ellen. Az ISIS-K feltételezett tagjait Kirgizisztánban is letartóztatták, azzal vádolva őket, hogy támadást terveztek egy ortodox templom ellen.
A Dossier Center szerint az orosz bűnüldöző szervek mindezeket a jelentéseket figyelemmel kísérték, és „mérlegelték az Oroszországra jelentett kockázatot.”