Nagyvilág

„A létezésünkért harcolunk” – ilyen most az élet Izraelben – helyszíni beszámoló

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Lassan hét hónapja történt az a támadás, amely során a Hamász és a Palesztin Iszlám Dzsihád terrorszervezetek fegyveresei civilek százait mészárolták le, gyújtották rájuk a házukat vagy autójukat, másokat pedig megkínoztak vagy megerőszakoltak. A rémálom azonban sokak számára a mai napig nem ért véget, ugyanis több mint 130 túszt továbbra is a gázai övezetben tartanak…

Hirdetés

Mindenfelé fiatal nők és férfiak vidám arcképe – ezt tapasztalta az ATV tudósítója a Nova békefesztivál helyszínén járva. A fiatalok közül több mint 360-an már nem élnek, sokak pedig lassan hét hónapja vannak a Hamász fogságában Gázában.

Technikai felszerelés és színpadi lámpák mutatják, hogy hol tartották azt a partit amire lecsaptak a Hamász fegyveresei. A terrortámadás helyszínét fekete kordonnal vették körül. A környéken pedig mindenhol az áldozatok arcképét látni, személyes üzenetekkel, fényképekkel. A közelben fekvő településeken és utakon több mint 1100 embert lemészároltak, az október 7-ei eseményeknek ez a helyszín vált az egyik szimbólumává. 

Az itteni települések túlélői ugyanis nem szeretnék, ha turistacélponttá válnának az otthonaik. Ezért itt alakítottak ki emlékhelyet a támadás áldozatainak.

Közben az innen öt kilométerre fekvő Gázából a hangos robbanások emlékeztetnek arra, hogy ott dúl a támadás miatt kirobbant háború.

Akármerre jár az ember Izraelben, mindenhol táblák, fotók és üzenetek juttatják eszébe az elrabolt túszokat. A Ben Gurion repülőtérre való megérkezéstől kezdve, utcai posztereken át, tüntetésekig.

Jeruzsálemben a miniszterelnöki rezidencia előtt is hónapok óta tart a túszokért tartott demonstráció. Van köztük olyan akinek a nagybátyja már életét vesztette Gázában túszként. Mások ismerőseiket vesztették el a Hamász támadásában.

„A barátom a menyasszonyával élt Kfar Azában, ahol a terroristák megtámadták a házát és gránátokat dobtak be. A barátom ráugrott a harmadik gránátra, hogy megmentse a menyasszonyát, aki úgy élte túl a támadást, hogy elbújt a holtteste alá” 

– idézte fel Yonathan Herzfeld. Hangsúlyozta, hogy az izraeli társadalom teljes mértékben támogatja a háborút.

„Ne felejtsük el, hogy a Hamász megígérte, hogy újra és újra végrehajta az október 7-éhez hasonló támadásokat egészen addig, amíg el nem pusztítják Izraelt. Ez a céljuk, amit nyíltan vállalnak. Óriási hiba lenne nem komolyan venni őket. A létezésünkért harcolunk, ezért az izraeli emberek teljes mértékben a hadsereg mögött állnak” – tette hozzá.

A túszok elrablása egyben nehezíti az izraeli katonai fellépést a Hamász ellen. Azzal, hogy a túszokat a terrorszervezet a Gáza felszíne alatt húzódó kiterjedt alagúthálózatában tartja fogva, a Hamász gyakorlatilag bebiztosítja, hogy Izrael ne öntse el a “gázai metrónak” is nevezett alagútrendszert vízzel.

A Hamász és a Palesztin Iszlám Dzsihád terrorszervezetek pedig nem hajlandók közölni, hogy a 134 túsz közül mennyien vannak még életben.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek