Nagyvilág

Egyre nagyobb nemzetközi nyomás nehezedik Izraelre, miután több segélymunkás is meghalt a brutális támadásuk következtében

Horváth Fanni
Hirdetés

Izrael egyre nagyobb nemzetközi nyomással néz szembe a World Central Kitchen (WCK) jótékonysági szervezet hét segélymunkása halálát okozó gázai légicsapás miatt.

Hirdetés

Az Egyesült Királyság, Lengyelország, Ausztrália, Kanada és az Egyesült Államok mielőbbi vizsgálatot követeltek Izraeltől, miután a támadásban a saját állampolgáraik vesztették életüket.

A Gáza felé irányuló humanitárius segélyek mostanra kétségessé váltak, mivel a WCK – az egyik fő segélyszervezet az övezetben – felfüggesztette működését a brutális támadás után.

Az izraeli hadsereg független vizsgálatot ígért az incidens ügyében – adta hírül a BBC

A megölt humanitárius dolgozók közül hárman brit állampolgárok voltak. Egy lengyel, egy ausztrál, egy palesztin és egy amerikai-kanadai kettős állampolgár is meghalt a támadásban.

Izrael londoni nagykövetét, Tzipi Hotovelyt keddre behívták, hogy találkozzon Andrew Mitchell brit külügyminiszterrel.

Mitchell közölte Hotovely-vel, hogy a kormány elítéli a humanitárius munkások „megdöbbentő meggyilkolását”, és „gyors és átlátható vizsgálatot kér, amelyet a nemzetközi közösséggel is megosztanak, valamint teljes körű elszámoltatást”.

Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter azt mondta, hogy független vizsgálatot követelt izraeli kollégájától, Israel Katz-tól.

Mélanie Joly kanadai külügyminiszter pedig úgy fogalmazott, hogy „teljes körű elszámoltatást” vár a gyilkosságokért, és hozzátette, a humanitárius személyzet elleni támadások „teljesen elfogadhatatlanok”.

„Olyan ember, aki éppen humanitárius segítséget nyújt, [soha] nem veszítheti életét” – jelentette ki Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök.

Anthony Blinken amerikai külügyminiszter pedig „gyors, alapos és pártatlan vizsgálatot sürgetett, hogy pontosan megértsük, mi történt”. Hozzátette, elítéli „a humanitárius dolgozók rekordszámú halálos áldozatát az izraeli-palesztin a konfliktusban”.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök elismerte, hogy az izraeli erők „ártatlan embereket” támadtak meg, és független vizsgálatot ígért.

„Sajnos az elmúlt 24 órában történt egy tragikus eset, amikor erőink akaratlanul ártatlan embereket találtak el a Gázai övezetben” – mondta. 

„Háborúban ez előfordul, mi alaposan kivizsgáljuk, kapcsolatban állunk a kormányokkal, és mindent megteszünk, hogy ez a dolog ne forduljon elő még egyszer”.

A WCK – amelyet José Andrés sztárszakács alapított – négy nappal ezelőtt közölte, hogy 42 millió ételt osztottak ki eddig Gázában.

A jótékonysági szervezet közölte, hogy azonnal szünetelteti működését a térségben. „Hamarosan döntéseket hozunk munkánk jövőjéről” – áll a jótékonysági szervezet közleményében.

Március 29-én azt közölték, hogy több mint 42 millió adag ételt osztott ki az övezetben, és ezzel a Gázai övezet egyik fő segélyszállítója lett. A jótékonysági szervezet ehhez hozzátette, hogy összesen több mint 1700 élelmiszerszállító teherautót küldött az övezetbe.

A jótékonysági szervezet megjegyezte azt is, hogy közel 435 000 adag ételt küldött a tengeren keresztül Gázába.

A Cogat, az izraeli védelmi minisztériumnak a megszállt palesztin területeken folytatott polgári politikáért felelős szerve szerint a WCK felelős a területre érkező nem kormányzati segélyek 60 százalékáért.

Egy másik jótékonysági szervezet, az amerikai Near East Refugee Aid (Anera), amely szorosan együttműködött a WCK-val, azt mondta a BBC-nek, hogy szintén szünetelteti a gázai műveleteit.

A meggyilkolt segélymunkások egy része név szerint:

  • Lalzawmi „Zomi” Frankcom, ausztrál állampolgár
  • Damian Sobol, lengyel állampolgár
  • Saif Abu Taha, palesztin állampolgár

A jótékonysági szervezet szerint a segélykonvojt a Deir al-Balah-i raktár elhagyása közben érte a támadás, „ahol a csapat több mint 100 tonna, tengeri úton Gázába szállított humanitárius élelmiszersegélyt rakodott le”.

A konvoj három járműből állt, köztük két páncélozott járműből, amelyeken jól láthatóan a jótékonysági szervezet logója szerepelt. Mindhármat találat érte a csapás során.

A WCK közölte, hogy a konvoj mozgását az IDF-fel koordinálta.

Október óta több mint 196 segélymunkást öltek meg Gázában az Egyesült Államok által finanszírozott Aid Worker Security Database szerint, amely a segélymunkások elleni erőszakos incidenseket rögzíti. Nem mindegyiküket ölték meg szolgálat közben.

A Gázai övezet nagy részét elpusztították az izraeli katonai műveletek, amelyek azt követően kezdődtek, hogy a Hamász fegyveresei tavaly október 7-én megtámadták Dél-Izraelt, ami során mintegy 1200 embert megöltek és 253 túszt ejtettek.

A túszok közül mintegy 130-an továbbra is fogságban vannak, közülük legalább 34-en feltehetően meghaltak.

A Hamász vezette egészségügyi minisztérium szerint azóta több mint 32 916 ember halt meg Gázában.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek