Nagyvilág

Frankenstein-labor: hatlábú egeret klónoztak a rákkutatók

Morvay Péter
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

A tudósok a daganatos sejtek növekedését próbálták modellezni, de valami egészen más lett az eredmény.

Hirdetés

A portugáliai Oeirasban található Gulbenkian Tudományos Intézet munkatársai azt vizsgálták, hogyan működik egy bizonyos fehérje az embrió növekedésének középső szakaszában.

Mint a Daily Mirror írja, a tudósok abból a feltételezésből indultak ki, hogy az emlősok embriói kezdetben gyakorlatilag azonos sejtként indulnak.

Fejlődésük során aztán a sejtek specializálódnak, és különböző testrészeket kezdenek kialakítani, általában a fejtől kezdve a farok felé haladva. 

Ez a folyamat annyira általános minden emlősnél, hogy még az emberi magzatoknak is van „farka” a kezdeti időkben, de ez nyolc hét körül eltűnik. 

A tudósok arra voltak kíváncsiak, hogy mi történik, ha a fejlődés középső szakaszában megváltoztatnak egy bizonyos receptorfehérjét. 

Abban bíztak, hogy olyan eszközt találnak, amellyel bizonyos növekedési folyamatok leállíthatók, és ennek eredményeként rákos sejtek osztódását is meg tudják akadályozni. 

Az előzmény nélküli kísérlet azonban nem várt eredményt hozott. Igaz, hogy a kísérleti egerekben nem fejlődtek ki a külső nemi szervek, viszont az állatnak két plusz lába nőtt. Mindez pusztán azáltal, hogy egy fajta DNS-szakaszt megváltoztattak. 

Úgy tűnik, hogy e bizonyos fehérje nélkül más gének léptek működésbe az egérnél, amelyek azt az utasítást adták a sejteknek, hogy nemi szervek helyett lábak nőjenek.

A kísérlet ezért a kitűzött célt nem érte el, mert semmi garancia nincs arra, ha egy bizonyos ponton a tudósok belenyúlnak a sejtfejlődésbe, annak nem lesz ilyen Frankenstein-szerű következménye. 

A tudósok azonban folytatják a munkát, mert abban bíznak, hogy ezáltal jobban megértik a daganatos sejtek növekedésére ható tényezőket, így a jövőben gátolható lesz például az áttételes rák kialakulása a betegekben.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek